Bireylerin sağlık kontrol odaklarının sigara kullanım durumlarına etkisi
The effect of individuals' health locus of control on smoking status
  1. Tez No: 912561
  2. Yazar: HACER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl sekiz milyon kişi sigara kaynaklı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Sağlık kontrol odağı, kişinin sağlık sorumluluğunu kime atfettiğini ifade eder ve iç, dış ve güçlü diğer kişi odakları olarak sınıflandırılır. Çalışmamız, birinci basamakta bireylerin sigara kullanımına yönelik sağlık kontrol odaklarının etkilerini incelemektedir. Aile hekimlerinin bu odakları değerlendirerek sigara bırakma sürecine kişiselleştirilmiş müdahaleler geliştirebileceği düşünülmektedir. Gereç̧ ve Yöntem: Araştırma, gözlemsel kesitsel bir anket çalışmasıdır. Anketler, 06/06/2024-30/08/2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği ve Sigara Bırakma Polikliniklerine başvuran rastgele seçilmiş hastalara uygulanmıştır. Çalışmada, Çok Boyutlu Sağlık Kontrol Odağı Ölçeği (ÇBSKOÖ) A formu ile sosyodemografik özellikler ve sigara kullanımını sorgulayan sorular kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç: Çalışmamızda, sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerin güçlü diğer kişi ve iç kontrol odaklarına sahip olduğu, iç kontrol odağı puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Her iki kontrol odağının da sigara bırakma ile ilişkili olduğu, iç kontrol odağının ise özellikle sigarayı bırakma isteği ve kararlılığıyla daha güçlü bağlantılı olduğu görülmüştür. Hekimlerin, bireylerde güçlü diğer kişi kontrol odağını desteklemenin yanı sıra, özellikle iç kontrol odağını geliştirmeye yönelik yaklaşımlar benimsemeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: According to the World Health Organization, eight million people die each year due to smoking-related diseases. Health locus of control refers to the attribution of responsibility for one's health and is categorized into internal, external, and powerful others loci of control. Our study examines the impact of health locus of control on smoking behavior among individuals in primary care settings. It is suggested that family physicians could develop more effective and personalized interventions for smoking cessation by evaluating these locus of control. Materials and Methods: The study is an observational cross-sectional survey. The surveys were administered to randomly selected patients who visited the Family Medicine and Smoking Cessation Clinics at Ankara Bilkent City Hospital between 06/06/2024 and 30/08/2024. The study utilized the Multidimensional Health Locus of Control Scale (MHLC) Form A, along with questions assessing sociodemographic characteristics and smoking behavior. Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS Excel 2007 programs. A statistical significance level of p0.05). Conclusion: In our study, it was determined that individuals applying to the smoking cessation clinic exhibited a strong powerful others locus of control and internal locus of control, with higher scores observed for the internal locus of control. Both types of locus of control were found to be associated with smoking cessation, with internal locus of control showing a particularly strong connection to the desire and determination to quit smoking. It is important for physicians to adopt approaches that not only support the powerful others locus of control in individuals but also specifically aim to enhance their internal locus of control.