İktisadi suçlarda islami bankaların sorumluluğu
مسؤولية البنوك الإسلامية عن الجرائم الاقتصادية
  1. Tez No: 912614
  2. Yazar: ALI MUSTAFA ELDERRAT
  3. Danışmanlar: بروف. الدكتور. OSAMA AL HAMWI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, İslam Bankası'nın çalışanları veya temsilcileri tarafından işlenen ekonomik suçlardaki sorumluluğunu, İslami içtihatlar ve Libya hukukunun ele aldığı bilgiler üzerinden inceler, ve bu çalışmanın sonucu, İslam Bankası'nın yasalarca kendilerine tanınan tüzel kişiliğe sahip olması, eylemlerini yasallaştırması, hak edinmesi ve yükümlülükler üstlenmesi ve bağımsız mali bütünlüğü olması nedeniyle, bu bankanın işlediği suçlar ve kabahatler için cezai sorumluluk alması ve aynı zamanda kendi mali bütünlüğünün yükümlülüklerini taşıması gerektiği belirtilmektedir. Astlarından biri tarafından, astlarının işlerinden dolayı takipçisinin sorumluluğuna dayanarak, astının işinin sınırlarını aşmaması ve davranışının, gerçek kişiyi yasal veya hukuki suçtan sorumlu tutmanın yanı sıra bankanın menfaatine ulaşmayı amaçladığı ve bu nedenle sorumluluğun aralarında paylaşılması şartıyla, adına işlenen bu tür suçların cezası.
Özet (Çeviri)
The study dealt; Criminal Responsibility of Islamic Banks is undoubtedly an important indicator of the economy, as banks play an important role in the economic life of the individual and society. Traditional commercial banks have shown their disadvantages, especially in Islamic countries. The focus of this study was on Islamic banks, and the legal and legal violations that take place in them, since the main focus of the research was on whether the Islamic Bank would criminally ask about the crimes that take place within its scope as a legal person At the end of the study, it was concluded that since Islamic banks had legal personality and independent financial liability, criminal liability was incurred for the wrongful acts they committed. Thus, the bank with legal personality was held criminally liable for the offenses committed by its subordinates on the basis of the liability of the subordinate, provided that the subordinate did not exceed the limits of his function and that his conduct was intended to achieve the interest of the bank, in addition to holding the natural person responsible for the legal or legal offense accountable, and thus the liability was shared between them