Basında Ali Cenani Bey ve Mahmut Muhtar Paşa
Mr. Ali Cenani and Mahmut Muhtar Pasha in the newspaper
  1. Tez No: 912619
  2. Yazar: M. AYDIN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Basında Ali Cenani Bey ve Mümut Muhtaı Paşd' konulu tez Cumhurİyet Devrİ Ticaret Bakanı Ali Cenani Bey ve Osmanlı Devleti Büıiye Bakanı Matımut Muhtar PaŞa hakkındadır. Ali Cenani Bey, un ve ekmek fiyatlarının di§iiriilmesi için bakanlığa verilen 500.000 lirayı başka işlerde kullandığ için Yüce Divanda yargılanır. Yaptıklarının vatan hizrıeti olduğunu söylese de cezaalmaktan kurtulaırıaz. Büıiye Bakanı Mümut Mütaı Paşa Osmanlı donanmı§uun güçlenmesi için çalışmalaıda bulunan bir devlet adamıdır. Denizcilik İşleürıesi adına 6 adet gemi siparişi verir. Fakat sözleşme gereği alınması gereken kefaletıame alınmaz ve peşinat verilir. Şİrketin iflasıyla para batar. Mümut Mutıtar Paşa'da 18 yıl sonıa bu zarardan dolayı yarglanır. Kaynak olarak basılmış kitaplar, dergiler, gazete|et anılar, resmi yayınlaı ve arşiv belgelerinden yararlanılmıştıı. İlk kez bu çalışmada Ali Cenani Bey ve Matımut Muhtar PaŞa hatıkında TBMM Aışiv belgeleri ve Mümut Mütar Paşa'nrn kendi el yazısıyla kaleme aldığı müdafaanamesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis which is topical Mr. Ali Cenani and Matımut Mütar Pahsa on press is about Minister of Commerce, Mr. Ali Cenani and Ottoman State Minister Mümut Mütaı Patısa_ Mr. Ati Cenani have been judged by the Council of State because of that the spended 500.000 Turkish Liras which had given his ministry to decrease prices of flour and bread, for other things. Altough he told that done all of these to serve his native land, he couldn't getr id of be punished. Minister of Naval Mümut Mıütaı Palısa is a statesman who had worked to stong then Ottoman Naw. In üe name of the Saihing enterprise, he ordered six sheeps. He didn't take the letter of guarantee that he has to do İt accordİng to the agreement and he gave advance palmı.ent. The Money was lost wiü the bankruptey of the enterprİse, and thereon, Mümut Mütar Pahsa also had been judget 18 years later because of this hoss. In the data collection process, the available books published both in Turkey, journals, biographies, archives, official publish, and newspapers have been searched through. At üe fırst time in this study, rt was used the TGNA aıchİve documents Mr. Ali Cenanİ and Mahmut Muhtar pasha and the written defence which Mümut Muhtar pasha wrote out with his handwriting.