Örgütsel dedikodunun; duygusal bağlilik ve örgütsel yabancilaşma üzerine etkisi: Batman Üniversitesi örneği
The Impact of organi̇zati̇onal gossi̇p on emoti̇onal attachment and organi̇zati̇onal ali̇enati̇on: A Case study of Batman Uni̇versi̇ty
  1. Tez No: 912618
  2. Yazar: SERHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Örgütsel dedikodu, örgütlerde sıkça rastlanan ve iş yaşamında önemli bir iletişim biçimi olarak kabul edilen bir olgudur. Ayrıca çalışanların duygusal bağlılıklarını etkilerken, örgütsel yabancılaşma düzeylerini artırabilmektedir. Özellikle çalışanların işe yönelik tutumlarında, örgütsel aidiyet hissinde ve işten ayrılma niyetlerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, örgütsel dedikodu, hem bireysel hem de örgütsel düzeyde önemli sonuçlar doğuran bir iletişim olgusudur. Araştırmanın evrenini, Batman Üniversitesi'nde görev yapan idari personel oluşturmaktadır. Veriler, örgütsel dedikodu, duygusal bağlılık ve örgütsel yabancılaşma ölçeklerini içeren anketler aracılığıyla toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü, evrenin temsilini sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 16 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, örgütsel dedikodu çalışanların örgütsel yabancılaşma düzeylerini artırdığı ancak duygusal bağlılık üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı gözlemlenmiştir. Dedikodu, yabancılaşmanın güçsüzlük, anlamsızlık ve öz-yabancılaşma alt boyutlarında etkilediği görülmüş, özellikle anlamsızlık ve öz-yabancılaşma boyutlarında pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Dedikodunun içeriği, çalışanların örgütsel anlam bulma süreçlerini etkileyerek yabancılaşmayı artırıcı bir rol oynayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of organizational gossip on emotional commitment and organizational alienation among administrative staff at Batman University. Organizational gossip is a phenomenon frequently encountered in workplaces and recognized as an important form of communication. It can influence employees' emotional commitment while increasing their levels of organizational alienation. Moreover, it plays a decisive role in shaping employees' work-related attitudes, sense of organizational belonging, and turnover intentions. In this context, organizational gossip is a communication phenomenon that generates significant outcomes at both individual and organizational levels. The population of the study consists of administrative staff employed at Batman University. Data were collected through surveys that included scales measuring organizational gossip, emotional commitment, and organizational alienation. The sample size was determined to ensure representativeness of the population. Data were analyzed using SPSS 16 software. The findings of the study reveal that organizational gossip increased employees' levels of organizational alienation but did not have a significant effect on emotional commitment. Gossip showed varying impacts on the sub-dimensions of alienation—powerlessness, meaninglessness, and self-alienation. It was found to have a particularly positive effect on the dimensions of meaninglessness and self-alienation. The content of gossip plays a role in influencing employees' processes of finding organizational meaning, thereby contributing to increased alienation.