Radial sinir felci geç rekostrüksiyonu
Late reconstruction of radial nerve paralysis
- Tez No: 91263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET RADÎAL SİNÎR FELCİ GEÇ REKONSTRÜKSİ YONU Kırıklar, kesici veya delici alet yaralanmaları sonucu üst ekstremitede sinir yaralanmaları gelişebilir. Erken dönemde tedavi edilmemiş veya tedaviye rağmen iyileşmemiş sinir yaralanmaları nedeniyle elde fonksiyon kaybı ortaya çıkar. Radial sinir felçli hastalarda; elbileği dorsifleksiyonu, parmakların metakarpofalangeal eklemlerden ekstensiyonlan ve başparmak stabilizasyonu yapılamaz. Elbileği dorsifleksiyonu yapılamadığı için de kuvvetli kavrama olası değildir. Radial sinir felcine bağlı fonksiyon kaybını azaltmak için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı, El Cerrahisi Bilim Dalında Ocak 1989 - Aralık 1996 tarihleri arasında tedavi edilmiş izole radial sinir yaralanması olan 19 hastaya tendon transferi yapılmış olup hastalar ortalama 5,8(3,5-10) yıl izlenmişlerdir. 15 hastada elbileği dorsifleksiyonunu sağlamak için pronator teres ekstensör karpi radialis brevise, parmak ekstensiyon kaybım gidermek için fleksör karpi radialis veya fleksör karpi ulnaris tendonları ekstensör dijitorum kominise, başparmak ekstensiyon ve abdüksiyonunu sağlamak için de palmaris longusun ekstensör pollisis longusa transferi yapıldı. Hastaların son kontrollerinde; kuvvetli kavrama ve pinç yeteneklerine bakıldı. Fleksör karpi radialis veya fleksör karpi ulnaris tendonlannın ekstensör dijitorum kominise transferi sonrasında elde kuvveti kavrama, pinç yetenekleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Anahtar kelimeler; Fleksör karpi ulnaris, Fleksör karpi radialis, Ekstensör dijitorum kominis, Radial paralizi, Tendon transferi. W t^Yî/KSEKÖCRCriM KURuu,
Özet (Çeviri)
ABSRACT LATE RECONSTRUCTION OF RADIAL NERVE PARALYSIS Nerve injuries may reseult of fractures or penetrating trauma of the upper extremity. Those untreated or unhealed after the early repair may also lead to loss of hand functions. In patients with radial nerve palsy wrist dorsiflexion, extention of fingers at metacarpophalangeal joints and stabilization of thumb may not be achieved. Due to loss of wrist dorsiflexion forcefull grasping is not possible. In order to improve hand function in patients with radial neve palsy, tendon transfers were performed in 19 patients with isolated radial nerve palsy in Çukurova University Faculty of Medicine Orthopaedics and Traumatology Departmant Hand Surgery Division between January 1989 - December 1996. Mean follow up time was 5,8 years (3,5-10). In 15 patients pronator teres was transfered to extensor carpi radialis brevis to achieve wirst dorsiflexion. Either flexor carpi radialis or flexor carpi ulnaris tendons were transfered to extensor digitorum communis to improve finger extention and palmaris longus was transfered to extensor pollicis longus to provide thumb extention and abduction. At the final follow up forceful grasping and pinch functions were assessed. No significant difference was observed between flexor carpi radialis or flexor carpi ulnaris tendon transfer to extensor digitorum communis. Keywords; Extensor digitorum communis, Flexor carpi ulnaris, Flexor carpi radialis, Radial paralysis, Tendon transfer.