Primer koksartroz hastalara uygulanan hibrid total kalça protezlerinin orta dönem sonuçları
Intermediate term results of hybrid total hip prosthesis performed on primary coxathrose patients
  1. Tez No: 91264
  2. Yazar: SHERİFF ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Total kalça artroplastisi günümüzde ortopedik tedavi yöntemleri içinde en başarılı sonuç alınanlardan biri olup, vazgeçilmez bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Yıllardır uygulanan çimentolu ve çimentosuz total kalça protezi yönteminde ortaya çıkan birçok sorun, 1980'lerde Hibrid Total Kalça Protezi denilen yeni bir sistemin geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Bu tez çalışmasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Ocak 1990, Mayıs 1995 yıllan arasında Modifiye Harding kesişi ile düzenli takip edilen 215 Hibrid Total Kalça Artroplastisi yapılmış primer koksatroz hastaların orta dönem sonuçlan değerlendirilmiştir. Toplam sayısı 198 olan hastalarda 148 'i ( %75 ) kadındır. Geri kalan 50 si ( %25) erkektir. Ortalama takip süresi 84 aydır (60-123 ). Bu çalışmaya dahil edilen kalçaların 14'ünde ( %6,5) revizyon yapılmıştır. Bunlardan 9'u revizyon sebebi aseptik gevşeme, geri kalan 5 'i ise septik gevşemedir. Radyolojik olarak, aseptik femoral gevşeme tespit edilen 9(%4) kalçadan ancak 6 sının (%3) revizyon yapılmıştır. Acetabular komponentin aseptik gevşeme oranı %3,3 (7) iken bunlardan 5'i ( %2,8) revizyona tabi tutulmuştur. Klinik açısından Charnley'nin Modifiye D'Augbigne ve Postal Nümerik Klasifikasyonda kullanılan ağn fonksiyon ve mobilite parametrelerin içinde en çok faydanın ağnnın azalması yönünde olduğu tespit edilmiştir.Hastalann %90 'ında ağn tamamen ortadan kalkmıştır. Bu çalışmada diğer önemli dikkat çekici hususlar aşağıda sıralanmıştır: 1. Balgrist cup konulan vakalarda, cup inklinasyon açı oram diğer cup'lara göre daha kötü olmasına rağmen; migrasyon, açı değişmesi ve osteoliz gibi komplikasyonlar tüm cup'lar içinde en az görüldü. Balgrist cup uygulamalarında inklinasyon açısında yapılan hatalar, bu sistemin çakma setinde diğer sistemlerde olduğu gibi bir açı guide'ı olmamasına bağlıdır. 2. En çok osteoliz vidalı cup'larda görüldü. 3. Expansion cup'lar içinde açı değişikliği en çok Spotorno cup'larda olmaktadır. 4. Femoral stemlerde porous-coated ile non-porous tipler arasında fark yoktur. 5. Aseptik gevşemeye bağlı revizyon femoral komponentte %3 iken, asetabular komponentte %2,8'dir 6. Genel revizyon oram %6,5 dir. 7. Primer koksartrozda heterotropik ossifikasyon önemli bir komplikasyon değildir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Despite the many early problems encountered post operatively with cement and cementless total hip replacement, it is still one of the most successful treatment principles for hip diseases when the correct indications are applied. After years of continuous research the Hybrid Total Hip Prosthesis System was introduced in the nineteen eighties, and when properly applied with suitable indication, modern cementing and surgical techniques, the short and intermediate results have shown to be quite promising This thesis was complied from 198 (215 hips) on whom primary total hip replacement, with a modified Harding incision were performed, for primary coxarthrose during January 1990 and May 1995 with a minimum follow up period of 60 months (60-123). 14 hips were revised; 9 of those for aseptic loosening (2 for both components) and the remaining 5 for septic loosening Radiologicalry, 9 (%4) femoral components were determined to be loose, of which 6 (%3) were revised. On the otherhand, 7 (%3,3) acetabular components were loose, of which 5 (%2,8) were revised. The Charnley's Modified D'Aubigne and Postal Numeric Classification, was used for clinical assessment. Of the parameters pain, function and mobility, pain relief had the highest success rate %90. Other very important deductions obtained from this study are mentioned below: 1) In patients with Balgrist cups, the inclination angles even though worst when compared to the other cups, complications such as migration angle changes and osteolysis were not observed. However, it should be noted unlike the other systems, this system does not have a guide. 2) Osteolysis was most commonly seen in cups fixed with screws. 3) There were no major differences between porous coated and non-coated systems. 4) Revision of femoral components due to aseptic loosening while %3, that of the acetabular component was %2,8. 5) General revision rate in this series was %6,5. 6) Heterotopic ossification in this series seem not to be an important complication in primary coxarthrose patients. 7) Compared to other cups, the spotorno expansion cups seem to undergo more angle changes when not properly inserted. 60