Alveolar ekinokok hastalarında sCD163 ve sCD206(human soluble mannose receptor, smr;scd206) reseptör düzeyi tanı ve tedavi izleminde kullanılabilir mi
Can sCD163 and sCD206 receptor levels be used in the diagnosis andmonitoring of treatment in patients with alveolar echinococcosis
  1. Tez No: 912658
  2. Yazar: MUHAMMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Alveolar ekinokok hastalığı, Echinococcus multilocularis parazitinin neden olduğu nadir ve invaziv bir zoonotik enfeksiyondur. Özellikle karaciğer dokusunda tümör benzeri lezyonlar oluşturarak ciddi komplikasyonlara yol açan bu hastalık, geç dönemde teşhis edilmesi nedeniyle tedavi sürecinde zorluklar doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı, alveolar ekinokok hastalığında makrofaj aktivasyon belirteçleri olan sCD163 ve sCD206'nın tanı ve hastalık şiddetini belirlemede kullanılabilirliğini araştırmaktır. sCD163 ve sCD206, inflamasyon sırasında makrofaj aktivasyonunu ve doku hasarını yansıtan önemli immünolojik biyobelirteçlerdir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde radyolojik veya patolojik olarak yeni tanı alan 45 hasta ile sağlıklı bireylerden oluşan kırk beş kişilik bir kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Hastalardan ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde sCD163 ve sCD206 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Alveolar echinococcosis, caused by the Echinococcus multilocularis parasite, is a rare and invasive zoonotic infection. It leads to tumor-like lesions, particularly in liver tissue, causing severe complications. Due to its late diagnosis, treatment options are often limited. The aim of this study is to investigate the potential use of macrophage activation markers, sCD163 and sCD206, in diagnosing and assessing the severity of alveolar echinococcosis. sCD163 and sCD206 are significant immunological biomarkers that reflect macrophage activation and tissue damage during inflammation. Material and Method: In this study, 45 newly diagnosed patients at Atatürk University Faculty of Medicine were compared with a control group of forty-five healthy individuals. Blood samples from both groups were analyzed for sCD163 and sCD206 levels using the ELISA method. Results: The results demonstrated that sCD163 levels were significantly higher in the patient group compared to the control group (25,02±4,47 ng/mL vs.