pdf yüklenmemiş
Birleşik Krallık'ta Müslüman erkeklerin karşılaştıkları zorlukların incelenmesi: Müslüman erkeklere yönelik bir kimlik süreci teorisi (ıpt) ve erkeklik yaklaşımı
  1. Tez No: 912732
  2. Yazar: DURALİ KARACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel Unıversıty London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Müslümanlar, Birleşik Krallık'ta, ikinci en büyük ve en hızlı büyüyen dini grubu oluşturmaktadır. Mevcut araştırmalar, 11 Eylül ve 7/7 sonrası ortamda Birleşik Krallık'taki Müslümanların Ayrımcılık, ırkçılık ve İslamofobi gibi önemli zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Müslüman kadınların deneyimlerini birçok açıdan incelemiş olan akademik çalışmalar, kadınların hayatlarının bu tür zorluklardan olumsuz yönde etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu arada Müslüman erkeklerin karşılaştıkları zorluklara ilişkin araştırmalar ise asgari düzeyde kalmıştır. Kesişimsellik, Kimlik süreci teorisi (IPT- kimlik ve kimlik tehdidine sosyo-psikolojik bir yaklaşım) ve Erkeklikler Teorisinden yararlanan bu çalışma, Müslüman erkeklerin yaşadığı zorlukları Pakistanlı, Cezayirli ve Somalili olmak üzere 3 farklı grupta incelemektedir. Ancak bu araştırmanın amacı Birleşik Krallık'ta Müslüman erkeklerin karşılaştığı zorluklar hakkında geniş kapsamlı sonuçlar çıkarmak değil, daha ziyade, Birleşik Krallık'ta yaşayan Müslüman erkeklerin bir kesitinin yaşanmış deneyimlerini kapsamlı bir şekilde açıklamaktır. Pakistan, Cezayir ve Somali kökenli 21 Müslüman erkekle yapılan derinlemesine bireysel görüşmelerden elde edilen nitel verilere dayanan bu araştırma söz konusu erkeklerin Birleşik Krallık'taki yaşamlarını etkileyen zorluklara ışık tutmaktadır. Bu çalışma Müslüman erkeklerin çeşitli kesişen kimliklerinin (Müslüman, göçmen, erkek, siyah, alt sosyal sınıf vb.) karşılaştıkları zorlukları artırdığını ve Pakistanlı, Somalili ve Cezayirli erkeklerin deneyimlerinin farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Müslüman erkeklerin Birleşik Krallık'ta karşılaştıkları zorlukların, kimliklerinin çeşitli bileşenlerini ve genel kimlik yapılarını etkilediğini de göstermektedir. Karşılaştıkları zorluklar, özellikle motivasyonel kimlik ilkelerini (süreklilik, öz saygı, öz yeterlik, farklılık, ait olma, anlam ve psikolojik tutarlılık) ve erkeklik kimliklerini (baba, geçim sağlayan kişi, aile lideri, koruyucu, hegemonik erkeklik erklerine ilişkin gurur/onur açısından) etkilemektedir. Pakistanlı erkeklerin Birleşik Krallık'ta daha yerleşik göründüğü ve diğer gruplara göre nispeten daha az zorlukla karşılaştı ortaya çıkmıştır. Buna karşılık bilhassa karşılaştıkları en büyük zorluk olarak sıklıkla vurgulanan sosyal sınıf açısından olmak üzere Somalili erkeklerin daha fazla zorluklarla karşı karşıya oldukları görülmektedir. Cezayirli erkekler için ise bahsi geçen konular daha çok algılanan erkeklik kimliğine odaklanmaktadır. İlginç bir şekilde görüşülen ikinci ve üçüncü nesil Müslüman erkeklerden bazıları, Birleşik Krallık'ta kendileri için bir gelecek görmediklerini ve Katar veya BAE gibi diğer ülkelere taşınma planları olduğunu söylemişlerdir. Bu çalışma sonuç olarak, kimlik ve kimlik tehdidine (IPT) sosyo-psikolojik bir yaklaşım önermektedir ve erkeklikler yaklaşımının Birleşik Krallık'taki Müslüman topluluklarda erkekleri etkileyen sorunları açıklığa kavuşturmak için kullanılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Muslims constitute the second-largest and fastest-growing religious group in the UK. In the post-9/11 and 7/7 climate, existing research suggests Muslims in the UK encounter significant challenges in the form of discrimination, racism, and Islamophobia. Academic studies investigating the experiences of Muslim women from multiple perspectives have revealed that their lives are affected in a negative way by such challenges. Meanwhile, research into the difficulties confronting Muslim men has been minimal. Utilising intersectionality, Identity Process Theory (IPT - a socio-psychological approach to identity and identity threat) and Masculinities Theory, this study examines the challenges experienced by Muslim men from three distinct groups; i.e., Pakistani, Algerian and Somali. However, the aim of this research is not to draw broad conclusions about the challenges facing Muslim males in the UK; rather, the intention is to comprehensively represent the lived experiences of a cross-section of British Muslim men. Drawing on qualitative data elicited through in-depth individual interviews with 21 Muslim men from Pakistani, Algerian or Somali descent, this research illuminates the challenges that impact on their lives in the UK. The study reveals Muslim men's various intersecting identities (Muslim, immigrant, man, black, low social class, etc.) exacerbate their difficulties, and that the experiences of Pakistani, Somali, and Algerian men differ. It further demonstrates that the challenges Muslim men face in the UK influence the various components of their identity, and their overall identity constructs. Notably, the challenges they encounter affect their motivational identity principles (continuity, self-esteem, self-efficacy, distinctiveness, belonging, meaning and psychological coherence), their masculinity identities (as father, breadwinner, family leader, protector, pride/honour in their hegemonic masculinity). It emerged that Pakistani men appear more settled in the UK and encounter relatively fewer challenges than those in other groups. By contrast, Somali men seem to have more challenges, with social class most frequently emphasised as one of their biggest. For Algerian men, issues mentioned focused more on their perceived masculinity identification. Interestingly, some of the second and third generation Muslim men interviewed reported not seeing a future for themselves in the UK, and shared plans to move to other countries such as Qatar or the UAE. Ultimately, the study suggests a socio-psychological approach to identity and identity threat (IPT), and masculinities approach could be utilised to clarify the issues affecting men in Muslim communities in the UK.