Bilgisayarlı tomografide iteratif rekonstrüksiyon modellerinin saçılan radyasyona etkileri
The effects of iterative reconstruction models on secondary radiation in computed tomography
  1. Tez No: 912733
  2. Yazar: MURAT DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN EKDAL KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Güvenliği ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İteratif rekonstrüksiyon teknikleri son dönemde ortaya çıkmış ve temel amacı görüntü kalitesinden ödün vermeden iyonizan radyasyon dozu miktarının azlatılması hedeflenen işlemlerdir. Temel olarak yöntemi, Bilgisayarlı Tomografi dedektörlerinde elde edilen ham verilerin, gürültü oranını azaltmak, kontrast ya da uzaysal çözünürlüğü yüksek görüntüler elde etmek için matematiksel bir tekrarlı yapılandırma algoritma tekniğidir. Daha az doz ve daha kaliteli görüntüden kasıt normal Bilgisayarlı Tomografi taramalarında kullanılan geri yansıtmalı filtreli (filtered back projection) rekonstrüksiyon algoritma tekniğine kıyasla yapılan görüntülemelerdir. Bilgisayarlı Tomografi taramalarının, radyolojik taramalar içerisindeki payının yüksekliği ve radyasyonun miktarının kanser oluşturma riski ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, iteratif rekonstrüksüyon tekniği ile doz azaltıcı uygulamaların önemi ön planda yer almaktadır. Kalibrasyon fantomu ölçümleri ile yapılan bu çalışmada, radyasyon dozu miktarı azaltılarak gürültü miktarındaki iyileştirmeler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iterative reconstruction techniques have emerged recently, and their main purpose is to reduce the amount of ionizing radiation dose without the image quality. The method is a mathematical iterative reconstruction algorithm technique to reduce the noise ratio of the raw data obtained in CT detectors, to obtain images with high contrast or spatial resolution. Less dose and better-quality image are meant by imaging compared to the filtered back projection reconstruction algorithm technique used in normal Computed Tomography scans. Considering the high rate of CT scans in radiological scans and the relationship between the amount of radiation and the risk of causing cancer, the importance of iterative reconstruction technique and dose-reducing techniques. In this study, which was made with calibration phantom measurements, improvements in the amount of noise were shown by reducing the amount of radiation dose.