Malatya Müzesi'nde bulunan Eyyubi dönemi sikkeleri
The Eyyubid period bottles found in Malatya Museum
- Tez No: 912770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lidyalıların icadı ile gün yüzüne çıkan ve sonsuzluğa ulaşan sikkeler bize ekonomik hayatın gelişmesinde önemli bir adım sağlamıştır. Sikkeler bizlere tarihi bir belge olması ve geçmiş dönemlere ait bilgiler sunması açısından çok önemlidir. Bir sikkeye bakarak o dönemde yer alan devletin ekonomik hayatı hakkında bilgi edinimimiz olur. Aynı şekilde sanatsal olarak da o devlet hakkında bilgi edinimimiz artar. Sikkelerin incelenmesi sanat tarihi ve birçok bilim dalı açısından oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı olan: Malatya müzesin 'de bulunan Eyyubi dönemi sikkelerinin, darp yaptıran hükümdar, darp yeri, malzemesi, darp tarihi, ölçüleri ve sikkeler üzerinde bulunana süslemelerin incelenmesi, incelemeler ışığında günümüze ve sanat tarihi alanı olan nümizmatik bilim dalına katkı sağlayarak bir değerlendirme yapılması belirlenmiştir. Malatya müzesinde bulunan Eyyubi dönemine ait 20 adet sikke çalışmamızda incelemeye alınmıştır. Çalışmamızın nitelikliliği açısından ilk adımı kaynak taraması yapılmıştır. Çalışmamıza yardımcı olabilecek kitap, makale, tez ve dergiler birincil kaynak olarak seçilmiştir bazı kaynaklar internetten pdf formatında elde edilmiştir. Çalışmaya dahil olan Malatya Müzesi sikkelerinin envanter kayıtları incelenmiş ve fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Katalog kısmı oluşturularak sikkelerde kronolojik düzen oluşturulup tezde bir bütünlüğe gidilme hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The coins, which came to light with the invention of the Lydians and reached infinity, provided us with an important step in the development of economic life. Coins are very important in terms of being a historical document and providing us with information about past periods. By looking at a coin, we can learn about the economic life of the state in that period. In the same way, our artistic knowledge about that state increases. The study of coins is very important in terms of art history and many branches of science. The aim of our study: The aim of our study is to examine the Ayyubid period coins in the Malatya museum, the ruler who made the mint, the place of minting, the material, the date of minting, the date of minting, the dimensions and the ornaments on the coins, and in the light of the examinations, it has been determined to make an evaluation by contributing to the numismatic science branch, which is the field of art history and art history. In our study, 20 coins belonging to the Ayyubid period in the Malatya Museum were examined. In terms of the quality of our study, the first step was a literature review. Books, articles, theses and journals that can help our study were selected as primary sources, and some sources were obtained from the internet in pdf format. The inventory records of the Malatya Museum coins included in the study were examined and photographs were taken. By creating a catalog section, it is aimed to create a chronological order in the coins and to achieve integrity in the thesis.