6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında karayolu ile yurt içi eşya taşımacılığında taşıyıcının sorumluluğunun sınırlandırılması
The Restriction of the carrier's liability within the scope of Turkish Commercial Code in domestic carriage of goods by road
  1. Tez No: 912890
  2. Yazar: DİLARA APAYDIN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Karayolu eşya taşımacılığı, taşımacılık yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olup, ticari hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Karayolu eşya taşımacılığına ilişkin hukuki düzenlemeler ise taşıma işinin doğasından kaynaklanan özel ihtiyaçları karşılamak ve taşıma işinin adil, etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Karayolu eşya taşımacılığında, eşyanın hasarı, zıya ve gecikmesi nedeniyle taşıyıcının sorumluluğu doğmaktadır. Bununla birlikte, karayolu eşya taşıma hukukunda taşıyıcının sınırlı sorumluluğu ilkesi hakimdir. Bu çalışma ile 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu (“TTK”) kapsamında karayolu eşya taşımacılığında taşıyıcının sorumluluğun sınırlandırılmasının hukuki temelleri, kapsamı ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde karayolu eşya taşımacılığına ilişkin genel bilgiler, karayolu eşya taşımacılığına dair temel mevzuat hükümleri ile taşıyıcının sorumluluğunun dayanağı olan taşıma sözleşmesinin unsurları, tarafları ve taşıma sözleşmesinin hukuki niteliği ele alınacaktır. İkinci bölümde taşıyıcının sorumluluğunun hukuki niteliği, kapsamı, süresi ve şartlarından bahsedildikten sonra hasar, zıya ve gecikmeden doğan sorumluluk halleri, taşıyıcıya bildirim ile taşıyıcının sorumluluğuna ilişkin tazminat davaları ve zamanaşımı süreleri ayrı ayrı incelenecektir. Üçüncü bölümde taşıyıcının sorumluluğunu ortadan kaldıran haller ele alınacaktır. Dördüncü bölümde taşıyıcının hasar, zıya ve gecikmeden doğan sorumluluğunun sınırlandırılması ayrıntılı olarak değerlendirilecek, bu kapsamda taşıyıcının sorumlu olduğu tazminat miktarları, sorumluluğun sınırlandırmasına yönelik hesaplamalar ve düzenlemeler ile taşıyıcının sınırlı sorumluluk ilkesinin uygulanmayacağı hallerden bahsedilecektir. Tezin konusunun karayolu eşya taşımacılığı olması nedeniyle, yolcu taşımacılığı ile diğer taşıma türleri olan hava, demir ve deniz yolu taşımacılığına yer verilmeyecektir. Çalışma kapsamında esas olarak karayolu ile yurt içi eşya taşımacılığına ilişkin TTK düzenlemeleri incelenmekle birlikte, TTK'nın karayolu ile eşya taşınması hükümlerinin 1961 Tarihli Eşyaların Karayolunda Uluslararası Nakliyatı İçin Mukavele Sözleşmesi (“CMR”) esas alınarak hazırlanması nedeniyle yeri geldikçe CMR düzenlemelerine de değinilecektir. Çalışmada Yargıtay kararlarına da yer verilerek bu alandaki içtihatlar ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Carriage of goods by road is one of the most preferred methods of transportation and plays a significant role in the advancement of commercial life. Legal regulations regarding the carriage of goods by road meet the special needs arising from the nature of the transportation business and ensure that the transportation business is carried out in a fair, efficient, and safe manner. The liability of the carrier arises due to damage, loss and delay of the goods in the carriage of goods by road. Nevertheless, the principle of limited liability of the carrier prevails in the law of carriage of goods by road. This study endeavors to comprehensively examine in detail the legal basis, scope, and execution areas of the limitation of the carrier's liability in the carriage of goods by road within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102 (TCC). The first part shall cover the general information regarding the carriage of goods by road, basic legislative provisions pertaining to the carriage of goods by road, the components of the contract of carriage, which is the basis of the carrier's liability, the parties, and the legal nature of the contract of carriage. In the second part, firstly the legal nature, scope, duration and conditions of the carrier's liability shall be mentioned, and then the carrier's liability arising from damage, loss and delay, the notification to the carrier, the compensation lawsuits and limitation periods concerning the carrier's liability shall be examined separately. The third part shall cover the circumstances that relieving the carrier's liability. In the fourth part of our study, the limitation of the carrier's liability arising from damage, loss and delay will be assessed in detail and in this context, the amounts of compensation that the carrier may be liable, the calculations and regulations regarding the limitation of liability and the cases those the principle of limited liability of the carrier is not applicable shall be assessed. Considering that the subject of our study is carriage of goods by road, passenger carriage and other types of carriage such as air, rail and sea carriage are excluded in the scope of our study. Within the scope of our study, the TCC regulations pertaining the domestic carriage of goods by road shall be primarily examined; however, considering that the provisions of the TCC on the carriage of goods by road are based on the CMR, the CMR regulations shall be also placed when relevant. This study includes Supreme Court decisions, serving to present the precedents in this area.