Psikolojik danışmanların yardım vermeye yönelik tutumları ile sahip oldukları özyeterlik ve bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological counselors' attitudes towards giving help and their self-efficacy and cognitive distortions
- Tez No: 912889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alanda aktif olarak çalışmakta olan psikolojik danışmanların yardım vermeye yönelik tutumları ile sahip oldukları özyeterlik ve bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkinin tespitini amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesini kapsayan her bir bölgeden seçilen ikişer ilde (İstanbul, Bursa, İzmir, Manisa, Antalya, Adana, Ankara, Kayseri, Gaziantep, Şanlıurfa, Trabzon, Samsun, Erzurum ve Van) aktif olarak çalışmakta olan 412 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Bu çalışmada“Yardım Vermeye Yönelik Tutum Ölçeği”,“Psikolojik Danışma Özyeterlik Ölçeği”,“Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği”ve 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi için, t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson moment çarpım korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ölçek puanlarına ait Cronbach alfa katsayıları incelendiğinde; Yardım Vermeye Yönelik Tutum için .91; Psikolojik Danışma Öz Yeterliği için .96; Bilişsel Çarpıtma için .87 olarak bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre kadın (x̄= 33,45) ve erkek (x̄= 34,24) psikolojik danışmanların yardım vermeye yönelik tutum puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). Çalışılan kurum değişkenine göre resmi kurum (x̄= 35,21) ve özel kurum (x̄= 31,96) yardım vermeye yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p.05). Yaşanılan bölge değişkenine göre yardım vermeye yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the relationship between the attitudes of psychological counselors actively working in the field towards giving help, their self-efficacy and cognitive distortions, a relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of 412 psychological psychologists who are actively working in two provinces (Istanbul, Bursa, Izmir, Manisa, Antalya, Adana, Ankara, Kayseri, Gaziantep, Şanlıurfa, Trabzon, Samsun, Erzurum and Van) selected from each region covering 7 geographical regions of Turkey. Constitutes a consultant. In this study,“Attitude Towards Helping Scale”,“Psychological Counseling Self-Efficacy Scale”,“Cognitive Distortions Scale”and“Personal Information Form”were used. To analyze the data, t test, one-way analysis of variance, Pearson moment product correlation analysis and regression analysis were performed. According to the analysis results, when the Cronbach alpha coefficients of the scale scores are examined; .91 for Attitude Toward Giving Help; .96 for Counseling Self-Efficacy; For Cognitive Distortion it was found to be .87. According to the gender variable, there was no significant difference in the attitude scores of female (x̄= 33.45) and male (x̄= 34.24) psychological counselors towards giving help (p>.05). According to the institution variable, a significant difference was found between the attitude scores towards giving help in public institutions (x̄= 35.21) and private institutions (x̄= 31.96) (p.05).