Derin öğrenme tabanlı bebek emme benzetimi
Deep learning based infant sucking simulation
  1. Tez No: 912945
  2. Yazar: FATİH FURKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER DİNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması, bebeklerin emme süreci sırasında oluşan vakum dinamiklerini modelleyerek bu davranışı derin öğrenme tabanlı yaklaşımlar ile simüle etmeyi amaçlamaktadır. Emzirme eylemi, bebeklerin fiziksel ve duygusal gelişiminde önemli bir rol oynarken, bazı bebeklerde bu süreçte yaşanan zorluklar beslenme üretimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kapsamda, Wasserstein Generative Adversarial Networks (WGAN) kullanılarak, emme süreci sırasında oluşan basınç değişimleri modellendi ve üretilen veriler orijinal verilerle karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda, derin öğrenme tabanlı modellerin emme davranışına ilişkin dinamikleri doğru bir şekilde yansıtabildiği ve doğrulama metrikleriyle desteklenen tutarlı sonuçlar üretebildiği gözlemlendi. Çalışma, hem klinik hem de teknolojik uygulamalar için yeni perspektifler sunarak, yenidoğan sağlığı ve emzirme problemlerinin ele alınmasında yenilikçi bir adım niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop a model of the vacuum dynamics of infants during the sucking process and to simulate this behavior using deep learning-based approaches. While breastfeeding plays an important role in the physical and emotional development of infants, difficulties experienced in this process can have a negative impact on nutritional production. In this context, pressure changes during the sucking process were modelled using Wasserstein Generative Adversarial Networks (WGAN) and the generated data were compared with the original data. The results of the research demonstrated that deep learning-based models can accurately reflect the dynamics of sucking behavior and produce consistent results supported by validation metrics. This study represents a novel approach to addressing neonatal health and breastfeeding problems by offering new perspectives for both clinical and technological applications.