Effects of addition of omega-3 fatty acid rich oil sources on laying hen performance, egg quality and fatty acid composition ofegg yolk
Omega-3 yağ asidince zengin yağ kaynakları eklenmesinin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi ve yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri
- Tez No: 912946
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, yumurta tavuğu yemlerine n-3 bakımından zengin yağların kuatılmaının performans, yumurta kalitesi ve yağ asitleri bileşimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada toplam 60 adet 54 haftalık yaşta Super Nick Chick beyaz yumurta tavuğu 5 muamele grubuna ayrılmıştır. Muamele grupları; 1) %3 ayçiçeği yağı (ATY) ilavesi (Kontrol, K), 2) %3 keten tohumu yağı ilavesi (KTY), 3) %3 kenevir tohumu yağı ilavesi (KEY), 4) %3 balık yağı ilavesi (BY) ve 5) %1,5 mikroalg+%1,5 ATY ilavesi (MALG) şeklinde düzenlenmiş olup, araştırma 14 hafta sürdürülmüştür. KTY ilaveli yemdeki n-3 FA oranı diğer gruplardan önemli derecede yüksek bulunmuştur (KEY'da 34.98'e karşı 11.85, BY'da 3.48, MALG'da 3.42 ve ATY'da 1.81).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of using n-3-rich fats in laying hen diets on performance, egg quality, and fatty acid composition. For this purpose, a total of 60 Super Nick Chick white laying hens at 54 weeks of age were divided into 5 different treatment groups. Treatment groups were arranged as: 1) 3% sunflower oil (SFO) addition (Control, C), 2) 3% flax oil addition (FLO), 3) 3% hempseed oil addition (HSO), 4) 3% fish oil addition (FO) and 5) 1.5% microalgae+ 1.5% SFO addition (MALG), and study lasted for 14 weeks. The n-3 FA ratio in the FLO-added feed was significantly higher than the other groups (34.98 vs. 11.85 in HSO, 3.48 in FO, 3.42 in MALG, and 1.81 in SFO). Also, the Docosahexaenoic acid (DHA) and eicosapentaenoic asit (EPA) ratio in FO feeds was significantly higher than in other groups (P0.05) in general.