Covid-19 pandemic as a crisis: Adaptation strategies of middle-class working parents in Türki̇ye
Bir kriz olarak Covid-19 pandemisi: Türkiye'deki orta sınıf çalışan ebeveynlerin uyum stratejileri
- Tez No: 912975
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, Kovid-19 pandemisinin yarattığı sonuçlar karşısında Türkiye'deki orta sınıf çalışan ebeveynlerin uyum stratejileri geliştirme ihtiyacını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, analizin gerçekleştirilebilmesi için nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve on kadın ve on erkek olmak üzere yirmi orta sınıf çalışan ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uyum stratejilerine ve aile dayanıklılığına odaklanılması nedeniyle Aile Sistem Teorisi, Aile Ekoloji Teorisi ve Aile Dayanıklılık Modeli tarafından geliştirilen kavramlardan yararlanılmıştır. Kapsamlı bir analiz sunabilmek adına ağırlıklı olarak iş aile çatışması literatüründe yer alan sekiz tema benimsenmiştir. Kovid-19 pandemisinin orta sınıf çalışan ebeveynlerin pandemi koşulları karşısında uyum stratejileri geliştirme ihtiyacına yol açtığı ve çocuk bakımının bu ihtiyacı en çok etkileyen tema olduğu anlaşılmıştır. Araştırma grubunun eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik statüsü nedeniyle, ebeveynlerin bu ihtiyacı devlet tarafından uygulanan sosyal politika pratikleri olmadan da karşılayabildiği ve belirgin bir cinsiyet farkının yakalanmadığı görülmüştür. Buna ek olarak, günümüzde ailelerin pandemi öncesi ve sırasındaki örüntüleri bir arada barındıran ve“yeni normal sonrası”olarak tabir edilebilecek yeni bir gerçeklik içerisinde var oldukları ortaya çıkmıştır. Araştırma grubunun kendi kaynaklarıyla geliştirebildiği dayanıklılık nedeniyle, genel desteklerle krizlerin üstesinden gelebileceği, krizler karşısında dayanıklı olmak için gerekli olan kaynaklara sahip olmayan diğer gruplara yönelik sosyal politikalar geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze whether there was a need of developing adaptation strategies by middle-class working parents in Türkiye due to outcomes generated by the Covid-19 pandemic. To be able to conduct the analysis, qualitative research method was deployed, and semi-structured interviews were conducted with twenty middle-class working parents, ten women and ten men. Owing to focusing on the adaptation strategies and the family resilience, concepts generated by Family System Theory, Family Ecology Theory and Family Resilience Model were benefited from. Eight themes were employed which mainly used in work family conflict literature to be able to present a comprehensive analysis. It was realized that Covid-19 pandemic caused middle-class working parents to develop adaptation strategies towards the circumstances of the pandemic and childcare was found to be the most influential theme for this need. Due to the educational level and socio-economic status of the research group, parents were able to satisfy this need even without social policy implementations applied by the government and a clear gender difference was not captured. Additionally, it was revealed that today, families exist in a new reality,“post-new normal”, where they combine the patterns prior to and during the pandemic. Due to the resilience that this group can develop with their own resources, it is realized that they can overcome crises through general support, and that social policies should be developed to address other groups that do not have the resources to be resilient in the face of crises.