What changes did the companies make to handle the disruptions in supply chain management related to shipping operations triggered by COVID-19?
Şirketler, COVID-19 nedeniyle nakliye operasyonlarında yaşanan tedarik zinciri yönetimindeki aksaklıkları ele almak için hangi değişiklikleri yaptı?
- Tez No: 997878
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel tedarik zincirleri, en gelişmiş lojistik sistemlerinde bile uzun süredir var olan zayıflıkları ortaya çıkaran COVID-19 salgını sırasında teste tabi tutuldu. Bu çalışma, nakliye ve lojistik şirketlerinin krizin benzeri görülmemiş zorluklarıyla nasıl başa çıktığını, özellikle Kuveyt ve Katar olmak üzere Orta Doğu'ya odaklanarak inceliyor ve anlıyor. Bu tez, tedarik zinciri dayanıklılığının insani yönünü, özellikle organizasyonel düzeydeki stratejileri, kararları, uyarlamaları ve yenilikleri araştırıyor; oysa önceki araştırmaların çoğu küresel ekonomik ölçütlere veya makro düzeydeki kesintilere odaklanıyor. Çalışma, işletmelerin blockchain ve yapay zeka gibi dijital araçları uygulamaktan tedarikçilerini çeşitlendirmeye ve bölgesel ittifakları güçlendirmeye kadar nasıl hızla yön değiştirdiğini incelemek için alandaki profesyonellerle derinlemesine görüşmelere dayanan nitel bir metodoloji kullanıyor. Ayrıca, dayanıklılığın sadece hayatta kalmaktan ziyade dönüşümle ilgili olduğunu gösteren sürdürülebilirlik ve çalışan refahına yönelik dikkate değer bir eğilime dikkat çekiyor. Aşağıdaki beş ana tema ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Global supply chains were under pressure and obstacles during the COVID-19 pandemic, which revealed long standing weaknesses in the most complected logistics systems. This study examines and figure out how shipping and logistics companies handled the crisis's unknown difficulties by focusing on the Middle East, particularly in Kuwait and Qatar. This thesis delves into the human side of supply chain resilience, specifically the organizational level strategies and decisions, and adaptations, and innovations as well as to the managerial actions, previous research focuses on global economic metrics, macro-level disruptions, or international trade. In contrast, this study explores organizational-level strategies. The study uses a qualitative methodology based on in depth interviews with professionals in the field to examine how businesses quickly changed courses, from implementing and relying on digital tools like blockchain and artificial intelligence to diversifying their suppliers and strengthening regional suppliers and alliances. Artificial intelligence allowed them to predict disruptions, automate responses, and gain real-time visibility across their supply chains. This made operations more efficient and resilient. Additionally, it draws attention to a noteworthy trend toward sustainability and worker well-being, indicating that resilience is about being transformed rather than just survival and being in the market, most of these tools were adopted between mid of 2020 and 2021 as companies adapted to changing market conditions.