Türkiye'de siber suçlara yönelik adli soruşturmaların Budapeşte Sözleşmesi bağlamında karşılaştırmalı analizi
The Comparative analysis of Turkish cyber crime criminal investigations in the context of the Budapest Convention
  1. Tez No: 912996
  2. Yazar: CEREN KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yarım yüzyılda dünyamızda, özellikle endüstriyel olarak bir gelişme ve beraberinde benzeri görülmemiş bir teknolojik dönüşüm yaşanmıştır. Bu teknolojik devrimle bağlantılı olarak suçların siber ortama taşınması ve siber ortamın kendine özgü suçlar doğurması söz konusu olmuştur. Siber suçların ülke sınırları ve vatandaşlık bağından bağımsız olması, ülkeler üstü uluslararası paydada buluşan yasama hareketleri ile soruşturma ve kovuşturma usullerinde ayrışmalar olmasına neden olmuş ve bu durumda suçun incelenmesinde ortak bir yöntem ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Çalışmamızda, Türkiye'nin de taraf olduğu siber suçla mücadele konulu işbirliği sözleşmesi olan“Budapeşte Sözleşmesi”bağlamında yasal düzenlemeye kavuşturmasına yönelik yasal yükümlülüğün bulunduğu TCK m.226, m.243 ve m.244'e karşılık gelen siber suçları içeren 120 adet siber suç soruşturması, tarama methodu kullanılarak karşılaştırmalı hukuk bağlamında siber kriminolojik olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgularda, Sözleşme'ye yaklaşılabilecek gelişim alanları tespit edilmiş; Sözleşme'nin bir diğer tarafı olan Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulamada etkinlik sağlanan yöntemler aktarılarak siber suçla mücadelede değerlendirilebilecek öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last half-century, our world has experienced significant industria development and an unprecedented technological transformation. This technological revolution has brought about a shift of crimes into cyberspace, creating unique cyber crimes. The fact that cyber crimes transcend national borders and citizenship has led to discrepancies in legislative actions and investigative and prosecutorial procedures, necessitating a common approach to the examination of such crimes. In our study, we examined 120 cyber crime investigations, corresponding to Articles 226, 243, and 244 of the Turkish Penal Code, which are subject to legal obligations under the“Budapest Convention”on combating cyber crime, to determine their alignment with legal frameworks. Using a scanning method in a comparative legal context, we analyzed these cases from a cybercriminological perspective. The findings highlighted potential areas for development in relation to the Convention, and recommendations were made based on effective methods employed by the United States, which is also a party to the Convention, for improving the fight against cyber crime