Barriers and bridges: Syrian women's access to sexual and reproductive healthcare and migrant health centers in Türkiye
Engeller ve köprüler: Suriyeli kadınların Türkiye'deki cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine ve göçmen sağlığı merkezlerine erişimi
  1. Tez No: 912997
  2. Yazar: MELİKE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeli kadınların Göçmen Sağlık Merkezleri aracılığıyla cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine eriĢimini incelemektedir. Levesque, Harris ve Russel'ın (2013) sağlık hizmetlerine eriĢim çerçevesini kullanarak, sağlık hizmetlerine eriĢim sürecinin arz ve talep taraflarını kesiĢimsel olarak incelemekte ve yapısal, kültürel ve kiĢiler arası engellerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine eriĢimi nasıl Ģekillendirdiğini analiz etmektedir. Göçmen Sağlık Merkezleri, dil, konum ve kültürel uyum açısından önemli avantajlar sunan, nispeten daha kapsayıcı ve hasta odaklı tesisler olarak öne çıksa da olumsuz tutumlar, bürokratik engeller ve merkezlerdeki yapısal sorunlar nedeniyle sağlığa eriĢimin önündeki engeller devam etmektedir. Uluslararası ve ulusal yasal mevzuat, politika raporları ve sivil toplum kuruluĢlarının temsilcileriyle yapılan görüĢmelere dayanan tez, sistemik eĢitsizliklerin ve kesiĢen kırılganlıkların Geçici Koruma altındaki Suriyeli kadınları nasıl marjinalleĢtirdiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak tez, sağlık hizmetlerine eriĢim konusunda bütüncül ve kesiĢimsel bir yaklaĢımı savunmakta ve yapısal reformların sosyal dıĢlanma ile mücadele çabalarıyla birleĢtirilmesi gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the access to sexual and reproductive health services for Syrian women under temporary protection in Türkiye through Migrant Health Centers. Using Levesque, Harris, and Russel's (2013) framework of healthcare access, it intersectionally examines the supply and demand sides of the healthcare access process and analyzes how structural cultural and interpersonal barriers shape access to sexual and reproductive health services. Although Migrant Health Centers stand out as relatively more inclusive and patient-oriented facilities, offering significant advantages in terms of language, location, and cultural adaptation, barriers to access persist due to negative attitudes, bureaucratic obstacles, and structural problems within the centers. Drawing on legal and policy documents and the interviews with representatives of non-governmental organizations, the thesis highlights how systemic inequalities and intersecting vulnerabilities marginalize Syrian women under temporary protection. In conclusion, the thesis advocates for a holistic and intersectional approach to healthcare access and suggests that structural reforms should be combined with efforts to combat social exclusion.