Pamuklu kumaş üzerindeki Touch DNA örneklerinin geri kazanılmasında en uygun metodun belirlenmesi
Determination of the best method for the recovery of Touch DNA samples on cotton fabric
- Tez No: 913069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Adli bilimler, suçların çözülmesinde bilimsel yöntemlerin kullanılmasını içerir ve DNA analizi bu alanın en önemli araçlarından biridir. Geleneksel DNA analizi genellikle kan, tükürük, semen gibi biyolojik örneklerden elde edilirken, Touch DNA ise eser miktarlardan DNA profili çıkarılmasına olanak tanır. Touch DNA, özellikle görünür biyolojik izlerin bulunmadığı vakalarda büyük bir avantaj sağlar. Touch DNA, adli bilimlerde son yıllarda büyük bir ilgi görmeye başlamış bir delil türüdür. Bu DNA türü, bir kişinin bir yüzeye dokunduğunda ya da kısa bir süreliğine temas ettiğinde bıraktığı hücrelerden elde edilir. Adli bilimlerde, Touch DNA'nın analizi, suçluların kimliklerini belirlemede, suç mahalleriyle bağlantı kurmada ve adaletin sağlanmasında kritik bir rol oynar. Touch DNA, cilt hücrelerinin bir yüzeye transfer edilmesi yoluyla elde edilir. Bu hücreler, bir kişinin deri döküntüleri, ter veya vücut yağları ile bir yüzeye temas ettiğinde bırakılır. Laboratuvar ortamında, bu hücrelerden DNA izole edilir ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak çoğaltılır. Elde edilen DNA profili, veri tabanlarındaki profillerle karşılaştırılarak kimlik tespiti yapılır. Touch DNA, adli bilimlerde önemli bir yenilik olarak kabul edilmektedir. Küçük ve görünmez örneklerle çalışabilmesi sayesinde, birçok vakada kritik kanıtlar sunmasını sağlar. Ancak, bu teknolojinin doğru ve güvenilir bir şekilde kullanılması, laboratuvar prosedürlerinin titizlikle uygulanmasını gerektirir. Gelecekte, Touch DNA analiz tekniklerinin daha da geliştirilmesi ve standartlaştırılması, adli bilimlerde daha geniş bir uygulama alanı bulmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada olay yerinde bulunabilecek kıyafetlerin üzerindeki ter ve epitel dokulardan, elverişli DNA elde edilip edilemeyeceği sorusuna cevap almak amaçlanmış olup bu doğrultuda pamuklu tişörtlerden terlemeye bağlı DNA kaynaklarından farklı görünürleştirme ve DNA izolasyon metotları kullanılarak DNA geri kazanımı sağlanmıştır. Bu tür örneklerde en uygun DNA geri kazanma metodunun Diamond™ Nucleic Acid Dye Kit ile görünürleştirilip QIAGEN QIAamp DNA Investigator Kit ile izolasyon yapılan metot olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic science involves the use of scientific methods to solve crimes and DNA analysis is one of the most important tools in this field. While traditional DNA analysis is usually obtained from biological samples such as blood, saliva and semen, Touch DNA allows DNA profiling from trace amounts. Touch DNA provides a great advantage, especially in cases where there are no visible biological traces. Touch DNA is a type of evidence that has attracted great interest in forensic science in recent years. This type of DNA is extracted from cells left by a person when they touch or briefly come into contact with a surface. In forensic science, the analysis of Touch DNA plays a critical role in identifying criminals, linking them to crime scenes and bringing them to justice. Touch DNA is obtained by transferring skin cells to a surface. These cells are released when a person comes into contact with a surface with skin rashes, sweat or body oils. In a laboratory setting, DNA is isolated from these cells and amplified using polymerase chain reaction (PCR). The resulting DNA profile is compared with profiles in databases to identify the person. Touch DNA is recognized as an important innovation in forensic science. Its ability to work with small and invisible samples enables it to provide critical evidence in many cases. However, the accurate and reliable use of this technology requires the rigorous implementation of laboratory procedures. In the future, further development and standardization of Touch DNA analysis techniques will contribute to its wider application in forensic science. In this study, we aimed to answer the question of whether DNA can be recovered from sweat and epithelial tissues on clothes that may be found at the crime scene. In this direction, DNA recovery from DNA sources due to perspiration from cotton t-shirts was achieved by using different visualization and DNA isolation methods. It was concluded that the most suitable DNA recovery method for such samples was visualization with the Diamond™ Nucleic Acid Dye Kit and isolation with the QIAGEN QIAamp DNA Investigator Kit.In such samples, it was concluded that the most suitable DNA recovery method is the direct shear method.