Küreselleşme sürecinde Türk iktisat düşüncesindeki değişmeler
Changes in Turkish economic thought in the globalization process
- Tez No: 913068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşmenin çok boyutlu bir kavram olduğu bilinmektedir. Küreselleşme olgusu siyasi, sosyal ve kültürel bir boyuta sahip olmakla birlikte daha çok iktisadi yönüyle karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada; küreselleşme kavramına açıklık getirmek, küreselleşme sürecinin Türk iktisat düşüncesini ilgilendiren değişimler üzerinden değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Nitekim Türkiye'deki ekonomi politikalarının dönüşümünü temsil eden tarihsel kırılma noktalarına bakıldığında bu değişimlerin izleri çok rahat bir şekilde görülebilmektedir. İktisat politikalarındaki değişmeler kaynaklı toplumsal yapının çeşitli unsurlarında görülen dönüşümler her ne kadar bir kopuş olarak gerçekleşmese de dönüşüme ilişkin izler çok rahatlıkla takip edilebilmektedir. Çalışmada elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, Türkiye'nin diğer birçok ülkeye kıyasla küreselleşme kaynaklı dönüşümlerden çok daha fazla etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is known that globalization is a multi-dimensional concept. Although the phenomenon of globalization has a political, social and cultural dimension, it is mostly encountered with its economic aspect. This study aims to clarify the concept of globalization and to evaluate the globalization process through the changes in Turkish economic thought. As a matter of fact, the traces of these changes can be seen very easily when we look at the historical breaking points representing the transformation of economic policies in Turkey. Although the transformations seen in various elements of the social structure due to changes in economic policies are not realized as a rupture, the traces of transformation can be easily followed. Based on the findings of the study, it can be said that Turkey has been affected by globalization-induced transformations much more than many other countries