Biyolojik yaş tayininde kullanılmak üzere EDARADD bölgesinin metilasyonunun yaş ile bağlantısının belirlenmesi
Determining the association between age and EDARADD region methylation for use in biological age estimation
  1. Tez No: 913073
  2. Yazar: BEYZANUR KALENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Adli soruşturmalarda DNA analizi, ilk uygulamasından bu yana önemli gelişmeler ve iyileştirmelerle uzun bir geçmişe sahiptir. Geleneksel olarak, kısa tandem tekrarları analizi bireylerin tanımlanması için en güçlü yöntem olmuştur. Ancak son yıllarda buna ek olarak, epigenetik değişiklikler, odak noktası haline gelmiştir. Epigenetik mekanizmaların en önemlilerinden biri DNA metilasyonudur. DNA metilasyonu memelilerde bulunan gen promotörlerinde baskılayıcı bir epigenetik işaret olarak kabul edilen ve en yaygın olarak gözlemlenen DNA modifikasyonudur. İnsan genomunda yaş ile bağlantılı olduğu tespit edilen spesifik CpG bölgeleri vardır. Bu CpG bölgelerinde DNA metilasyon seviyeleri tespit edilerek yaş tahmin analizi yapılmaktadır. Kronolojik yaş tahmini, olaya ait şüpheli havuzunu daraltmanın yanı sıra bilinmeyen cesetlerin kimliğinin belirlenmesinde ve bireylerin yaşlarının doğrulanmasını desteklemek için umut verici bir yöntemdir. Bu çalışmada, daha önceden yaş ile bağlantılı olduğu belirlenen EDARADD metilasyon bölgesinin bu amaçla kullanılabilir olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bu nedenle yaş aralıkları 12-70 olan 50 kişiden kan lekesi oluşturmak için örnek toplanarak metilasyon seviyeleri tespit edildi. Elde edilen metilasyon değerleri SPSS programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Seçilen lokusun kronolojik yaş ile negatif yönde güçlü bir korelasyon gösterdiği belirlendi. Sonuç olarak, metilasyon seviyesi arttıkça kronolojik yaşın azaldığı gözlemlendi. Elde edilen sonuçlara bakılarak kan lekelerinden çalışılan bu epigenetik belirtecin faydalı ve bilgi sağlayacağı, bir yöntem olduğu görülmüştür. Yaş tahmininde kullanılabileceği, böylelikle adli soruşturmalara önemli katkı sağlanacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
DNA analysis in forensic investigations has a long history marked by significant developments and improvements since its first application. Traditionally, short tandem repeat (STR) analysis has been the most powerful method for identifying individuals. However, in recent years, epigenetic changes have also become a focal point. One of the most important epigenetic mechanisms is DNA methylation. DNA methylation is the most commonly observed DNA modification and is considered a repressive epigenetic marker found in gene promoters in mammals. There are specific CpG regions in the human genome identified as being associated with age. By detecting DNA methylation levels in these CpG regions, age estimation analysis can be performed. Chronological age estimation is a promising method for narrowing down the pool of suspects in an investigation, identifying unknown bodies, and verifying individuals' ages. In this study, the aim was to investigate whether the EDARADD methylation region, previously identified as being associated with age, could be used for this purpose. To this end, blood samples were collected from 50 individuals aged between 12 and 70 to create bloodstains, and their methylation levels were measured. The obtained methylation values were statistically analyzed using the SPSS program. It was determined that the selected locus showed a strong negative correlation with chronological age. Consequently, it was observed that as the methylation level increased, chronological age decreased. Based on the obtained results, it was concluded that this epigenetic marker could be a useful and informative method for age prediction from bloodstains, thereby making a significant contribution to forensic investigations.