Türkiye'de intiharın toplumsal dinamikleri (1908-1938)
Social dynamics of suicide in Türkiye (1908-1938)
  1. Tez No: 913119
  2. Yazar: ELİF SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
İntihar, deyim yerindeyse ezelî bir faaliyettir. Tarih boyunca her dönem ve her toplumda farklı sebepler ve yöntemlerle meydana gelmiştir. Sosyolojik bir olgu olan intiharın bireysel ve toplumsal olarak pek çok sebebi bulunmaktadır. İnsanlar aşk, ekonomik sıkıntı, psikolojik sorunlar, dini gerekçeler (genellikle kahramanlık amacıyla) gibi çeşitlendirilmeye müsait sebepler dolayısıyla intihara yönelmişlerdir. Bu insanlar intihar ederken ateşli silah kullanmak, zehir içmek, kendini asmak, denize atlamak gibi yine çeşitlendirilmeye müsait yöntemler kullanmışlardır. Çalışmamızı kapsayan 1908-1938 yılları arasında Türkiye'de çeşitli nedenler ve yöntemlerle pek çok intihar vakası görülmüştür. Cumhuriyet dönemi aydınları yeni dönemle birlikte başlayan çok yönlü sosyo-kültürel değişimin intihar vakalarında artış meydana getirdiğini, hatta intiharın bir salgın haline geldiğini iddia etmişlerdir. Onlara göre artan intihar vakalarına karşı önlem alınması gerekmektedir. Bu çalışmada II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet'in ilanından sonra gerçekleşen intihar vakaları konu edilmektedir. Özellikle intihar vakalarını yaşanan hızlı modernleşme süreciyle ilişkilendirilen dönemin okur-yazar kesiminin görüşleri, dönemin diğer kaynaklarıyla kıyaslanarak incelenmiştir. Bu noktada bazı muhafazakâr kesimin yaşanan intihar vakalarıyla sosyo-kültürel değişim sürecini bağdaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Suicide is, so to speak, an eternal activity. It has been carried out among people for different reasons and methods in every period and society throughout history. Suicide, a sociological phenomenon, has caused great controversy from time to time. People tend to commit suicide due to various reasons such as love, economic distress, psychological problems, religion (usually for heroic purposes). While committing suicide, these people used methods that can be diversified, such as guns, poison, hanging, or jumping into the sea. In the period between 1908 and 1938, which covers our study, many suicide cases were observed for the same reasons and methods as we mentioned above. It has always been a matter of curiosity whether there was an increase in suicide cases after the collapse of the Ottoman Empire and the proclamation of the Republic, a broad regime. It is not unexpected that a system that has been around for centuries will suddenly change and have many positive and negative effects on people. However, it is not possible to say that the picture of suicide created by the people who are the subject of the subject varies very much.