Farklı liselerde okuyan öğrencilerin sağlıklı yaşam farkındalığı ile fiziksel aktivitelerden keyif alma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of healthy life awareness and enjoyment of physical activities of students studying indifferent high schools
- Tez No: 913120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile Mullen vd. (2011) tarafından geliştirilen ve Özkurt vd., (2022) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Fiziksel Aktivitelerden Keyif Alma Ölçeği”,ve Özer ve Yılmaz (2020)geliştirdiği“ Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımına Kurtosis-Skewness testiyle bakılmış, veriler üzerinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, varyans analizi (A), ttesti, pearson korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Varyans analizi sonucu anlamlı farklılık oluşan gruplar için post-hoc testleri içerisinden değişkenlerin homojenliğini gösteren Tukey HSD testi yapılmıştır. Grupların ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını değerlendirmek için“Anova”ve“T test”yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 paket programı yardımıyla yapılmıştır. Elde edilen verilere göre ailesinin maddi durumu iyi olan öğrencilerin daha fazla fiziksel aktivitelere katıldığı, özel ortaöğretim de okuyan öğrencilerin devlet okulun da okuyanlara göre daha fazla fiziksel aktivitelere katıldığı ve erkek öğrencilerin kadın öğrencilere göre daha fazla fiziksel aktivitelerle uğraştıkları, fiziksel aktivitelerden keyif alma durumları özel lise ve meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilerin durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study a personal information form prepared by the researcher the“Enjoyment of Physical Activities Scale”developed by Mullen et al, (2011) an dadapted in to Turkish by Ozkurt et al,(2022), and the“Healthy Life Awareness Scale”developed by Ozer and Yılmaz (2020) were used to collect the data. Descriptive statistic were used to analyse the data. The normality distribution of the data was examined with the Kurtosis-Skewness test and percent age distributions, mean, standard deviation, analysis of variance (A), t-test, Pearson correlation and regression analyzes were performed on the data. For groups with significant differences as a result of variance analysis the Tukey HSD test, which shows the homogeneity of the variables, was performed among the post-hoc tests.“ANOVA”and“T test”methods were used to evaluate the significance of the difference between the groups' averages. Data analysis was done with the help of IBM SPSS 25.0 package program. According to the data obtained, students whose families are financially well off participate in more physical activities, students studying in private secondary schools participate in more physical activities than those studying in public schools, male students engage in more physical activities than female students, their enjoyment of physical activities is higher than those in private high schools and vocational schools. It was determined that there was a statistically significant difference between the situations of the students studying in high school. As a result, we can say that students' awareness of healthy living increases when their physical activity awareness is high