Lazer sinter ile üretimde kullanılan Co-Cr alaşım tozlarının yeni toz ilavesi yapılmadan tekrar kullanımının alaşım tozunun kimyasal, fiziksel özelliklerine ve metal seramik bağlantısı üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of reusing metal powders in laser sinter production without adding new powder on the chemical properties of the metal and the metal-porcelain connection
  1. Tez No: 913211
  2. Yazar: TAHA YASİN BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHUN EKREN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, lazer sinter ile üretimde kullanılan Co-Cr alaşım tozlarının yeni toz ilavesi olmadan yeniden kullanımının alaşım tozunun kimyasal, fiziksel özelliklerine ve metal seramik bağlantısı üzerine etkisini değerlendirmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada metal örneklerin tamamının hazırlanmasında EOSINT M 270 (EOS GmbH, Krailling, Almanya) DMLS cihazı ve metal alaşım tozu olarak AdorBond CC PLus (Ador Dental GmbH, Hilden, Almanya) kullanıldı. 20 kg işlenmemiş bir toz lazer sinterleme cihazına yüklendi. Numuneler birinci (Grup 1) dördüncü (Grup 2), yedinci (Grup 3), onuncu (Grup 4) ve on üçüncü (Grup 5) üretim döngülerinde (N=15) üretildi. Numunelerin üretiminden önce toz yatağından analiz için toz alaşım örnekleri toplandı. Numunelere porselen uygulandıktan sonra elastik modül ve metal-porselen bağlantı dayanımı üç nokta bükme testi kullanılarak hesaplandı. Alaşım tozu numunelerinin kimyasal özellikleri SEM-EDS, lazer tanecik boyut dağılımı, Xrd Mikroanaliz Faz Analiz, ICP-MS – Eser element analizi ile incelendi. İstatiksel analiz için tek yönlü ANOVA ve Tukey testleri kullanıldı. Bulgular: Bağlantı dayanımı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. (P>0.05) En yüksek bağlantı dayanımı değeri, 5. Grup'ta (78.26 ± 39.5 MPa), en düşük bağlantı dayanımı değeri 3. Grup'ta (56.86 ± 8.2 MPa) gözlenmiştir. Lazer tanecik boyutu analizleri, taramalı elektron mikroskop görüntüleri ve XRD testi açısından gruplar arasında belirgin farklar bulunamadı. ICP-MS sonuçlarına baktığımızda Mo, W ve Co iyonları 5. Grupta en yüksek değere ulaşmıştır. Si iyonu için en yüksek değer 4. Grupta ve Nb iyonu için de 3. Grupta en yüksek değerler tespit edilmiştir. Grupların hiçbirinde Cr iyonuna rastlanmamıştır. Sonuç: Çalışmanın sınırları dahilinde alaşım tozunun tekrar kullanılmasının metal-seramik bağlantısına etkisi yoktur. Metal alaşım tozunun fiziksel ve kimyasal özelliklerinde, yeniden kullanım sonucunda anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of reusing Co-Cr alloy powders used in laser sinter production without adding new powder on the chemical, physical properties and metal-ceramic bonding of the alloy powder. Material and methods: In the research, EOSINT M 270 (EOS GmbH, Krailling, Germany) DSLM device was used to prepare all metal samples and AdorBond CC Plus (Ador Dental GmbH, Hilden, Germany) was used as metal alloy powder. 20 kg of unprocessed powder was loaded into the laser sintering device. Samples were produced in the first (Group 1), fourth (Group 2), seventh (Group 3), tenth (Group 4), and thirteenth (Group 5) production cycles (N=15). Powder alloy samples were collected from the powder bed for analysis before the production of the samples. After porcelain was applied to the samples, elastic modulus and metal-porcelain bond strength were calculated using the three-point bending test. The chemical properties of the alloy powder samples were examined by SEM-EDS, laser particle size distribution, Xrd Microanalysis Phase Analysis, ICP-MS - trace element analysis. One-way ANOVA and Tukey tests were used for statistical analysis. Results: No statistically significant difference was found between the groups in terms of bond strength (P>0.05). The highest bond strength value was observed in Group 5 (78.26 ± 39.5 MPa), and the lowest bond strength value was observed in Group 3 (56.86 ± 8.2 MPa). No significant differences were found between the groups in terms of laser particle size analysis, scanning electron microscope images, and XRD test results. According to the ICP-MS results, Mo, W, and Co ions reached the highest value in Group 5. The highest value for Si ion was detected in Group 4, and for Nb ion in Group 3. No Cr ions were found in any of the groups. Conclusion: Within the limitations of the study, it was concluded that reusing alloy powder have no effect on metal-ceramic bond strength. There has been no significant change in the physical and chemical properties of the metal alloy powder as a result of reuse.