Başyayla karın kaymağının bazı kalite kriterleri
Some quality criteria of başyayla karin kaymaği
  1. Tez No: 913210
  2. Yazar: ORHAN ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Süt ürünleri arasında ülkemizde pek fazla bilinmeyen Başyayla karın kaymağı; bölgede karın olarak adlandırılan işkembeye kaymağın basılmasıyla üretilen, halk arasında alışılagelen adıyla Başyayla karın kaymağı olarak bilinen bir üründür. Başyayla karın kaymağı; coğrafi sınırlar içerisinde daha çok keçi sütünden ya da tercihen koyun ve/veya inek sütlerinden elde edilen kaymağın tuzlanması, yoğrulması ve sonrasında bu kaymağın keçi işkembesine basılıp olgunlaştırılmasıyla tüketime hazır hâle getirilen bir süt ürünüdür. Bu çalışmada inek, koyun ve keçi sütünden geleneksel olarak üretilen Başyayla karın kaymağının bazı kalite kriterleri incelenmiştir. Numuneler pH, kuru madde tayini, asitlik, yağ, protein ve mikrobiyolojik bakımdan değerlendirilmiştir. Analizleri yapılan Başyayla karın kaymağı numuneleri arasında kuru madde, yağ ve L* (parlaklık) değerleri incelendiğinde inek sütünden elde edilen ve koyun sütünden elde edilen örnekler arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0,05); keçi sütünden elde edilen örneklerde gruplar arası p0,05); keçi sütünden elde edilen örneklerde gruplar arası (p0,05); koyun sütünden elde edilen örneklerde gruplar arası p0,05). b⃰ (sarılık) gruplar arası anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Staphylococcus aureus yönünden incelendiğinde keçi sütünden elde edilen ve koyun sütünden elde edilen örnekler arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0,05); inek sütünden elde edilen örneklerde gruplar arası (p0,05).
Özet (Çeviri)
Among the dairy products, Başyayla karın kaymağı, which is not well known in our country; It is a product produced by pressing the cream into the tripe, which is called belly in the region, and is popularly known as Başyayla karın kaymağı. Başyayla karın kaymağı; It is a dairy product that is made ready for consumption by salting and kneading the cream obtained mostly from goat's milk or preferably from sheep and/or cow's milk within geographical borders, and then by pressing and ripening this cream in the goat's tripe. In this study, some quality criteria of Başyayla karın kaymağı, traditionally produced from cow, sheep and goat milk, were examined. The samples were evaluated in terms of pH, dry matter determination, acidity, fat, protein and microbiological aspects. When the dry matter, fat and L* (luster) values were examined among the analyzed Başyayla belly cream samples, there was no significant difference between the samples obtained from cow's milk and those obtained from sheep's milk (p>0.05); In samples obtained from goat milk, a difference was detected between groups at (p0.05); In samples obtained from goat milk, a difference was detected between groups (p 0.05); In samples obtained from sheep's milk, a difference between groups was detected at (p0.05). No significant difference was detected between groups in b⃰ (jaundice) (p>0.05). When examined for Staphylococcus aureus, there was no significant difference between the samples obtained from goat's milk and those obtained from sheep's milk (p>0.05); A difference of p0.05).