Türk hukuk sisteminde adli belge inceleme bilirkişilerinin yargılamaya etkisi
The effect of forensic document examination experts on the trial in the Turkish legal system
- Tez No: 913241
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Adli Belge İnceleme, Adli Bilimlerin alt başlıklarından biridir. Bu alt başlıklar arasında hayatın her alanında karşımıza çıkan çok önemli bir alan olduğu aşikardır. Her gün birçok belge ile temas halinde bulunmaktayız. Ve bu belgeler üzerinde yapılan çeşitli suçlar işlenmektedir. Bir kimlik kartından tutun bir faturaya ya da bir senede kadar birçok belge üzerinde çeşitli sahtecilik yöntemleri kullanılarak birçok suç işlenmektedir. Toplumda grafolog olarak bilinseler de adli belge inceleme bilirkişilerini grafologlardan ayıran en temel özellik karakter analiziyle ilgilenmemeleridir. Adli belge inceleme bilirkişileri en çok yazı ve imza aidiyeti hususunda görüş bildirirler. Bununla birlikte sahtecilik alanında da birçok suçun tespitinde de önemli rol oynarlar. Fakat günümüz ekonomisinde en çok dolaşan belgeler çekler ve senetlerdir haliyle belge inceleme konusuna en çok rastlanan yer tabi ki icra hukuk ve icra ceza mahkemeleridir. Çalışmamda İstanbul Çağlayan Adliyesi Ek Hizmet Binasında bulunan 1-2-3-4-5-6-7-8-9 ve 10. İcra Hukuk Mahkemelerinde bulunan karar yılı esasıyla 2015 ve 2020 yılları arasında kalan her yıla ait 10 emsal dosya incelenmiştir. Dosyalarda bulunan bilirkişi raporları ve gerekçeli kararlar büyük bir titizlikle incelenmiştir. Dosyalarda; inceleme konusu belge türü, kaç mukayese belge incelendiği, bu incelemeler sırasında kullanılan belge inceleme cihazlarının neler olduğu, incelemeyi yapanın kim olduğu ve inceleme sonucunda ulaşılan kanaatin ne olduğu gerekçeli kararın bilirkişi raporuyla uyumlu olup olmadığı şeklinde belirli parametreler üzerinden analizler yapılmıştır. Tüm bu veriler ışığında sahtecilik suçunun çok büyük bir oranla işlendiği ve artarak devam ettiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that forensic document review is a frequently encountered area, although it is one of the subsections of forensic sciences. In daily basis, varieties of crimes are being committed on numbers of documents. These crimes which are being operated through different forgery methods are being committed on varification of documents such as an ID Card or a bill. Even though forensic document review experts are known as graphologists, their main difference from graphologists is that character analyses are not in their interest. Forensic document review experts mostly investigates and reports writings and signature belongings, yet they play a significant role in detecting a forgery methods. Nowadays, cheques and bills are the most common documents that are in curcilation in economy. Therefore, the document review process are being observed mostly in enforcement law and enforcement criminal courts. Regarding these explanations, this study contains an 50 examinations of precedent files from 2015 to 2020 that are provided from 1-2-3-4-5-6-7-8-9 and 10. enforcement law courts in Istanbul Caglayan Courthouse Additional Service Building. The expert reports and reasoned decisions in the files were examined with great care. In the files; The type of document subject to examination, how many comparative documents were examined, what document examination devices were used during these examinations, who the examiner was and what the conclusion was reached as a result of the examination was examined. Analyzes were made based on certain parameters, such as whether the reasoned decision was compatible with the expert report. In the light of all these data, it has been concluded that the crime of forgery is committed at a very high rate and continues to increase.