The Determinants of local currency credit spread: Evidence from emerging markets
Yerel para birimi kredi marjlarının belirleyicileri: Gelişmekte olan piyasalardan kanıtlar
  1. Tez No: 913240
  2. Yazar: YAŞAR KEMAL PEŞTRELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÜNTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez, gelişmekte olan piyasalarda yerel para birimi kredi marjı belirleyicilerini incelemekte olup, yerel para birimi borçları ile ilişkilendirilen ülke riskinin hem yerel hem de küresel ekonomik faktörler tarafından nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Dinamik faktör modeli kullanarak, çalışma 2007'den 2021'e kadar Brezilya, Macaristan, Endonezya, Meksika, Filipinler, Polonya, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye'de verileri kapsamlı şekilde analiz etmektedir. Önemli küresel finansal şoklar içeren bu dönem, modelin tahmin gücünü incelemek için sağlam bir bağlam sunmaktadır. Ayrıca tez, gelişmekte olan piyasalarda yerel para birimi kredi marjlarının birlikte hareketinin döviz cinsi kredi marjlarına göre zayıf olmasının makroekonomik temellerini araştırmaktadır. Enflasyon bu ayrışmanın ana kaynağı olarak ortaya çıkmışken, kısa vadeli borç, cari açık ve finansal piyasalar endeksi, finansal piyasaların derinlik, erişim ve verimlilik açısından ne kadar gelişmiş¸ olduğunu olçen gösterge, yerel para birimi kredi marjı dinamiklerinin bozulmasında önemli etmenlerdir. Bulgular, yerel para birimi kredi marjının gelişmekte olan piyasalarda sadece geleneksel iflas riski ölçümleri tarafından değil, aynı zamanda daha geniş¸ bir ekonomik ve siyasi belirsizlikler dizisi tarafından şekillendirildiğini göstererek, politika yapıcılar, yatırımcılar ve analistler için çeşitli ekonomik koşullarda daha bilinçli kararlar almaları için bir içgörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the determinants of local currency credit spread (LCCS) in emerging markets, with an emphasis on understanding how sovereign risk associated with local currency debts is influenced by both local and global economic factors. Utilizing a dynamic factor model, the study comprehensively analyzes data spanning from 2007 to 2021 across nine diverse emerging economies: Brazil, Hungary, Indonesia, Mexico, the Philippines, Poland, Russia, South Africa, and Turkey. This period, marked by significant global financial shocks, provides a robust context for examining the predictive power of the model. Furthermore, the thesis explores the macroeconomic fundamentals behind the weak co-movement in the LCCS compared to the foreign currency credit spread (FCCS). While inflation emerged as the main source of this dispersion, short-term debt, current account deficit, and financial markets index, a measure of how developed financial markets are in terms of their depth, access, and efficiency, are also important characteristics for the deterioration of local currency credit spread dynamics. The findings demonstrate that LCCS in emerging markets are shaped not only by traditional measures of default risk but also by a broader array of economic and political uncertainties, thus providing an insight for policymakers, investors, and analysts to make more informed decisions based on a deeper understanding of the diverse economic landscapes.