Andrei Rublev eserlerindeki teolojik betimlemelerin çözümlemeleri ve seramik yüzeylerde yorumlanması
Analysis of theological descriptions in Andrei Rublev's works and interpretation on ceramic surfaces
  1. Tez No: 913257
  2. Yazar: MAHİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Religion, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Andrei Rublev'in ikon sanatının teolojik ve estetik yönlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Rublev'in eserlerindeki dini semboller ve figürlerin, dönemin teolojik ve kültürel bağlamında nasıl bir anlam taşıdığını ve bu anlamların günümüz sanat disiplinleriyle nasıl bağlantı kurabileceğini ele alınmaktadır. Özellikle ikon sanatındaki estetik ve simgesel ögelerin seramik sanatında nasıl yeniden yorumlanabileceği üzerinde durulmaktadır. Rublev'in sanatı, Ortodoks Hristiyan sanatının önemli bir örneği olarak kabul edilmektedir ve çalışma bu sanatın modern sanat pratiklerine nasıl entegre edilebileceğini göstermeye çalışmaktadır. Çalışma aynı zamanda kültürel mirasın çağdaş sanata adaptasyonunu sağlamayı ve bu süreçte karşılaşılan metodolojik zorlukları ele almaktadır. Kaynakların erişilebilirliği ve çeşitliliği ve teolojik yorumların objektif bir çerçevede analiz edilmesi, seramik sanatına uygulanabilirliğinin test edilmesi başlıca problemler arasındadır. Genel olarak Rublev'in sanatının tarihsel ve kültürel etkileri modern sanat üzerindeki yansımalarıyla birlikte değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the theological and aesthetic aspects of Andrei Rublev's icon art. It examines how religious symbols and figures in Rublev's works carry a meaning in the theological and cultural context of the period and how these meanings can be connected to today's art disciplines. In particular, it focuses on how aesthetic and symbolic elements in icon art can be reinterpreted in ceramic art. Rublev's art is considered an important example of Orthodox Christian art and the study attempts to show how this art can be integrated into modern art practices. The study also addresses the adaptation of cultural heritage to contemporary art and the methodological difficulties encountered in this process. The accessibility and diversity of sources and the objective analysis of theological interpretations and testing their applicability to ceramic art are among the main problems. In general, the historical and cultural effects of Rublev's art are evaluated together with their reflections on modern art.