Vitrin tasarımının hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisi
The effects of store window design on clothing buying behavior
  1. Tez No: 913473
  2. Yazar: BUSE COŞKUN UZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mağaza atmosferinden ön plana çıkan unsurlardan birisi olan mağaza vitrini markaların tüketicilerle temas ettikleri ilk noktadır. Görselliği yüksek olan ve dikkat çekici bir şekilde tasarlanmış bir mağaza vitrini tüketicileri kendisine ve dolayısıyla mağazaya çekmekte ve tüketicilerin ilgili mağazadan alışveriş yapmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, vitrin tasarımının hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Türkiye'nin üç büyük ilinde (İstanbul, Ankara ve İzmir) yaşayan 18 yaş ve üzerindeki tüketicilere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilerek elde edilen bulgular ışığında hazır giyim ürünleri üreten işletmelere önerilerde bulunulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen verilere göre tüketiciler hazır giyim ürünlerini satın alırlarken fiyat bilgilerinin verildiği, aydınlık ve teması/hikayesi olan vitrin tasarımlarından daha fazla etkilenmektedirler. Ayrıca vitrinlerdeki renk kullanımından etkilenmekte ve vitrin tasarımının hazır giyim mağazalarına girmelerinde ve ürün seçimlerinde etkili olduğunu belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
Store window, which is one of the prominent store atmosphere factors, is the first point where consumers and brands interact with each other. A store window, which is attractively designed and possesses a high visual quality, attracts the consumers to the store and causes them to shop from this store. In this context, this thesis aims to analyze the effects of store window design on clothing buying behavior. In accordance with this aim, a survey is conducted to consumers, whose ages are 18 and over and who live in three biggest cities of Türkiye (İstanbul, Ankara and İzmir). The data, which are obtained from field research, are analyzed statistically and suggestions are made to clothing enterprises, on the basis of the findings. According to the obtained results within the scope of research; consumers are more affected from clothing store window designs, which have bright designs, in which price informations are given and which possess a theme or tell a story. Besides, they are affected from color use within the clothing store window design and they indicate that store window design is effective on their entrance to clothing stores and on their clothing product selections.