Ortaöğretim öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine yönelik tutumları ve bu tutumların dersin öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi- Sakarya Serdivan örneği
Attitudes of high school students towards the Religious Culture and Ethics course and evaluation these attitudes according to opinions of Course's teachers (Sakarya-Serdivan example)
  1. Tez No: 913474
  2. Yazar: HÜMEYRA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KESKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersi 1982'den beri okullarımızda zorunlu olarak okutulmaktadır. Ancak bu dersin ders programlarında zorunlu olarak yer alması geçmişten günümüze tartışma konusu olmuş ve olmaya devam etmektedir. Günümüzde derse dair tartışmalara ortaöğretim gençlerinin de zaman zaman katıldığı, derse yönelik olumlu ya da olumsuz görüşlerini din dersleri de dâhil farklı ortamlarda dile getirdikleri görülmektedir. Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin DKAB dersine yönelik tutumlarını ve derse yaklaşımlarını öğrenmektir. Bu doğrultuda lise öğrencilerinin DKAB dersine yönelik tutumlarını ölçmek ve bunun yanı sıra bu derse giren öğretmenlerin öğrencilerinin derse yönelik tutumları hakkındaki tespitlerini öğrenmek hedeflenmiştir. Çalışmanın teorik arka planında gençlik ve gelişim özelliklerinden, gençliğin dine bakışını etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. Bu çalışmada kullanılan yöntem karma desendir. Bu kapsamda öğrencilere ölçek, öğretmenlere mülakat uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Sakarya'nın Serdivan ilçesinde bulunan dört farklı okul türü oluşturmaktadır. Bu okullarda öğrenim gören öğrencilere ölçek çalışması uygulanmıştır. Ölçek için DKAB dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçek çalışmasından elde edilen veriler SPSS programına işlenmiş, ilişkisel tarama modeli ile farklı değişkenler açısından öğrencilerin derse yönelik tutumları analiz edilmiştir. Örneklemi oluşturan okullarda çalışan DKAB öğretmenlerine, yarı yapılandırılmış mülakat formu uygulanmış ve elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Araştırma sonunda öğrencilerin cinsiyetlerine göre DKAB derslerine yönelik tutum düzeyinin farklılaşmadığı, akademik başarıları ve ebeveynlerinin eğitim düzeyi arttıkça tutum düzeyinin düştüğü bulgularına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin ise öğrencilerin derse yönelik tutumlarında aile, sosyal çevre, derse karşı önyargılar ve akademik kaygıların etkili olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious Culture and Moral Knowledge course is one of the compulsory courses. However, this course in the curriculum has been and continues to be the subject of discussion. With the changing society and generation, different perspectives on the lesson are also encountered. It is seen that secondary school youth occasionally participate in the discussions about the lesson, and they express their views about the lesson in different environments. The purpose of this study is to learn students' attitudes towards this course as well as to learn the findings of the teachers about their students' attitudes towards the course. In the theoretical background of the study, youth and factors affecting youth's view of religion are mentioned. Mixed method was used for this subject. Survey for students and interview for teachers has been conducted. The sample of the study consist of four different types of schools located in Serdivan, Sakarya. The survey data applied to the students has been processed in the SPSS program, and students' opinions regarding the course be assessed in terms of several factors using the relational scanning model. In addition, semi-structured interview form has been applied to the course's teachers and the findings has been analyzed. It was found that students' attitude scores do not differ according to their gender, as academic success increases, their attitude scores towards the course decrease, and as their parents' education level increases, their attitude scores decrease. According to teachers, family, social environment and academic concerns affect the attitude towards the course.