Ahmed Muhammed Şâkir ve Şuayb el-Arnaûd'un Ahmed b. Hanbel'in Müsned tahkiklerinde hadislere verdikleri hükümlerin mukayesesi
A comparison of Ahmad Muhammad Shākir and Shuʿayb al-Arnaʾūt's evaluations regarding the authenticity of hadīths in their critical editions of Ahmad Ibn Hanbal's al-Musnad
- Tez No: 913509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ GÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Şuayb el-Arnaûd ve Ahmed Muhammed Şâkir'in Müsned tahkikleri, Ahmed b. Hanbel'in Müsned'indeki hadislerin hükmünü öğrenmek isteyenlerin ilk başvurduğu kaynaklar arasındadır. Ancak iki tahkikte hadis senedlerine verilen hükümler arasında ciddi farklar olduğu görülmektedir. Bu çalışmada mezkûr farklılıkların sebepleri ve oranları analiz edilmiştir. İki muhakkikin ortak olarak %54 oranında hadisin senedinin sahihliğine, %11 oranında zayıflığına hüküm verdikleri, %35 oranındaki hadisin senedinde de farklı kanaatte oldukları görülmüştür. Farklı kanaatte oldukları senedlerin çoğunda Ahmed Şâkir'in sahih, Arnaûd'un zayıf hükmü verdiği tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında hem Ahmed Şâkir ve Şuayb el-Arnaûd'un tahkik metotları hakkında fikir edinilmiş, hem hadislere farklı hüküm vermeye etki eden sebepler görülmüş hem de bir nevi hadiste ictihâd faaliyetinin modern dönemdeki örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shuʿayb al-Arnaʾūt and Ahmad Muhammad Shākir's critical editions of the Musnad are among the primary sources consulted by those seeking to understand the rulings from the Hadiths in Ahmad ibn Hanbal's Musnad. However, it is observed that there are significant differences between the rulings given on the Hadiths in these two editions. In this study, the reasons and ratios behind these differences has been analysed. It was found that both scholars agreed on the authenticity of 54% of the cases and found weaknesses in 11%, whilst holding different opinions on 35% of them. In the majority of cases where they differed, it was determined that Ahmad Shākir considered a hadith authentic, whereas al-Arnaʾūt considered it weak. In light of these findings, insights were gained into the critical methods of both Ahmad Shākir and Shuʿayb al-Arnaʾūt. The reasons affecting their different rulings on the hadiths were examined, allowing an example of ijtihad activity in the modern era to be analysed.