Çift frekanslı Fourıer kantil yeni bir birim kök testi önerisi
Double-frequency Fourier quantile a new unit root test proposing
  1. Tez No: 913510
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN HEPSAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tezimizde, çift frekanslı Fourier birim kök testine kantil değişkeni eklenerek serinin durağanlığının kantile göre farklı derecelerde incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşım, düşük kantillerde ortalamaya bağlı negatif şokların uzun vadeli kalıcılığını, yüksek kantillerde ise pozitif şoklardan geçici etkilenmeyi değerlendirmemizi sağlar. Böylece serinin genel olarak durağan olup olmadığından ziyade, farklı kantillerdeki durağanlık dereceleri hakkında bilgi edinmek hedeflenmektedir. Literatürde, Fourier fonksiyonları ile kantil değişkenlerinin birleştirildiği veya aynı frekans sayısına sahip birim kök testleri bulunmaktadır. Ancak hem çift frekanslı Fourier fonksiyonlarının kullanıldığı hem kantil değişkeninin dahil edildiği birim kök testine rastlanılmamıştır. Bu eksikliği gidermek ve daha güçlü bir test oluşturarak literatüre önemli bir katkı sağlamak amacıyla bu çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we aim to examine the stationarity of a series at different quantile levels by adding a quantile variable to the double frequency Fourier unit root test. This approach allows us to assess the long-term persistence of negative shocks at lower quantiles, while capturing the transitory effects of positive shocks at higher quantiles. Thus, rather than focusing solely on the overall stationarity of the series, we aim to gain insight into the degree of stationarity across different quantiles. In the literature, there are unit root tests that combine Fourier functions with quantile variables or use the same number of frequencies. However, no unit root test has been found that simultaneously incorporates double frequency Fourier functions and the quantile variable. This study was conducted to address this gap and to contribute to the literature by developing a more robust test.