Otomotiv sektöründe elektriksel sistemlere özgü bilgisayar destekli mühendisliğin kalite maliyetlerine etkisi
The impact of computer aided engineering specific to electrical systems on quality cost in automotive industry
  1. Tez No: 913517
  2. Yazar: OĞUZ YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ANIL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde küresel rekabetin artması, mamul yasam döngüsünün azalması ve ürün çeşitliliğinin artması, hızlı değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurma çabası işletmelerin kalite konularına yaklaşımlarını değiştirmektedir. İşletmeler ürün fonksiyonelliğini artırarak ürün kalitesini koruyan; maliyetleri sürekli iyileştirici bir yönetim anlayışı benimseyerek, önleme maliyetlerine yatırım yapma konusuna günden güne daha fazla önem vermektedirler. Kalite maliyetleri, hem üretimden önce ve üretim esnasında ve üretim sonucunda olası hatalı ürün ve hizmetlerin önlenmesi çalışmaları, hem de ürün ve hizmetlerin müşteriye ulaşmasının ardından görülebilecek olası hataların sonucunda ortaya çıkan maliyetleri kapsamaktadır. Bu yüzden de önleme maliyetlerine yapılacak ciddi yatırımların, oluşacak kalite maliyetlerini toplamda azaltmasının beklenmesi, işletmenin stratejik amacına ulaşmasında göz ardı edilemez bir noktaya ulaşmasının yanında bir zorunluluk haline gelmiştir. Yapılan bu çalışmada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin elektriksel sistemlerine özgü geliştirilen bir benzetim yöntemi kullanarak, bu yöntem sonucunda kalite maliyetlerine olan etkisi incelenmiştir. Bu anlamda hem önleme maliyetlerine yapılan yatırımlar ve sonuçları, hem de önleme maliyetlerinin dış başarısızlık maliyetlerine ne derecede etki edebileceği araştırılmıştır. Yöntem olarak elektrik sistemlerinin bilgisayar destekli benzetimi yöntemi kullanılmıştır. Benzetim yöntemi sayesinde ürün daha ortaya çıkmadan ürün bazında bazı modellemeler yapılarak degişken ve zorlayıcı çevresel koşullar altında ürünün davranışları incelenmektedir. Benzetim sonuçlarına göre ürün geliştirmeleri, parça iyileştirmeleri, tasarım güncellemeleri daha hızlı yapılabilmektedir ardından iyileştirilen ürünlerin tekrar benzetimleri yapılarak optimizasyonu gerçekleştirilebilmektedir. Çalışmada, önleme maliyetlerindeki maliyet artışının ürün bazında ciddi bir fayda sağlayacağı ve dış başarısızlık maliyetlerinde de azaltıcı bir etki yaratacağı ön görülmüştür. Yapılan tüm bu inceleme ve araştırmaların maliyet etkileri verilerle desteklenmiştir. Günün sonunda da yapılan değerlendirmelerin ardından bu öngörü desteklenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler, çalışmanın amacını / öngörüsünü destekler bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of global competition, shortening product life cycles, and increasing product variety, combined with the need to adapt to rapidly evolving technologies, have significantly altered businesses' approaches to quality management. Enterprises now prioritize strategies that enhance product functionality while reducing costs associated with maintaining quality. In this context, investments in prevention costs are gaining increased importance as a means to ensure sustainable quality improvement. Quality costs encompass expenses related to preventing potential defects in products and services before production, as well as costs incurred from addressing defects after products and services reach customers. Therefore, substantial investments in prevention costs have become essential, transitioning from being optional to a critical requirement for long-term success. This study investigates the impact of a simulation method tailored for the electrical systems of a company in the automotive sector on quality costs. It examines the outcomes of prevention cost investments and their influence on reducing external failure costs. The method employs computer-aided simulation of electrical systems to analyze product behavior under challenging environmental conditions before production. This approach enables early identification of issues, facilitating rapid improvements in design, parts, and overall optimization through iterative simulations. The findings reveal that increased prevention costs lead to significant product-level benefits and reduce external failure costs. These insights are supported by data and validated through comprehensive evaluations, demonstrating the critical importance of prevention-focused strategies in high-volume production environments. This research underscores the necessity of simulation tools and cross-disciplinary collaboration in driving cost efficiency and product excellence.