Âbbâs Mahmûd el-Akkâd ve Ene adlı otobiyografik eserinde şahsiyetler
Persons in Abbâs Mahmûd el-Akkâd and his autobiographical work called Ene
- Tez No: 913539
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Otobiyografi, modern zamanlarda popülerlik kazanmış edebî bir sanat biçimidir. Bu edebi tür; yazarın kendi deneyimlerinden yararlanarak anlatı diline başvurduğu, edebi bir türdür. Otobiyografisini kaleme alan el-Akkâd, bu otobiyografi aracılığıyla, yaşamının ilk dönemlerinden büyük bir yazar olana kadar hayatındaki birçok kişinin etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışma,“Ene”adlı otobiyografisinde kendilerinden bahseden el-Akkâd'ın hayatındaki karakterlerin etkisi hakkındadır. el-Akkâd, otobiyografisinde çocukluğundan yaşlılığına kadar etkilendiği birçok şahsiyetten bahsediyor. Otobiyografisindeki karakterler; siyasi figürler, bilimsel figürler, edebî figürler ve diğerleri de dâhil olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. elAkkâd'ın edebî hayatını inceleyen birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Ancak yapılan araştırmalardan sonra çalışmış olduğumuz bu konuyu çalışan kimseyi bulamadık. Bu konudaki çalışmamızın, el-Akkâd üzerine yapılan yeni çalışmalardan biri olmasını istedik. Bu çalışma; bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde el-Akkâd'ın hayatı, edebî kişiliği, eserleri ve kitaplarından bahsedilmektedir. Ardından otobiyografi, otobiyografi yazmanın ardındaki nedenler ve el-Akkâd'ın otobiyografisini yazmaktaki amaçları hakkında tartıştığımız ikinci bölüm gelmektedir. Üçüncü bölüm, el-Akkâd'ın otobiyografisindeki karakterler ve onların hayatı üzerindeki etkileri hakkındadır. Ardından sonuç bölümünde çalışmamızın en önemli bulgularına değinilmiş ve tez, araştırmamızın bilimsel materyalini aldığı kaynaklar ve referanslar belirtilerek sonlandırılmıştır Anahtar Kelimeler : el-Akkâd, Ene, Otobiyografi, Şahsiyetler, Analiz Sayfa Sayısı : XI+75 Tez Danışman : Prof. Dr. Abdulhadi TİMURTAŞ
Özet (Çeviri)
Autobiography is a literary art form that has gained popularity in modern times. This literary genre is a literary genre in which the author uses narrative language by drawing on his or her own experiences. Through his autobiography, al-Aqqād revealed the influence of many people in his life, from the early stages of his life until he became a great writer. This study is about the influence of characters in the life of al-Aqqād, who mentions them in his autobiography“Me”. In his autobiography, al-Aqqād mentions many of his influences from childhood to old age. The characters in his autobiography are diverse, including political figures, scientific figures, literary figures and others. There are many academic studies on al-Aqqād's literary life. However, after the researches, we could not find anyone who studied this subject. We wanted our work on this subject to be one of the new studies on al-Aqqād. This study consists of an introduction and three chapters. The first chapter discusses al-Aqqād's life, literary personality, works and books. This is followed by the second part, in which we discuss autobiography, the reasons behind writing autobiography, and al-Aqqād's aims in writing his autobiography. The third chapter is about the characters in al-Aqqād's autobiography and their impact on his life. Then, in the conclusion section, the most important findings of our study are mentioned and the thesis is concluded by indicating the sources and references from which the scientific material of our research was taken. Keywords : Aqqād, Me, Autobiography, Personalities, Analysis Quantitiy of Pages : XI+75 Supervisor : Prof. Dr. Abdulhadi TİMURTAŞ