Polifenol yüklü çeşitli topikal formülasyonların hazırlanması ve ın vıtro, ın vıvo değerlendirilmesi
Preparation and in vitro, in vivo evaluation of polyphenol loaded various topical formulations
- Tez No: 913596
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜSTÜNDAĞ OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Amaç: Yara tedavisi günümüzde halen çözüm arayan sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Çalışmamızda gallik asit yüklü topikal formülasyonların geliştirilmesi, karakterize edilmesi, in vitro biyolojik aktivitelerinin analizlerinin gerçekleştirilmesi ve in vivo hayvan deneyi ile yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda yara tedavisi için gallik asit yüklü filmler ve in situ jeller geliştirilmiştir. Filmler çözücü dökme yöntemiyle hazırlanarak ağırlık, kalınlık, nem tutma, nem kaybı, şişme indeksi, içerik miktar tayini, mekanik özellikler bakımından karakterize edilmiştir. In situ jellerse soğuk metotla hazırlanarak jelleşme sıcaklığı, berraklık, jelleşme kapasitesi, pH, içerik miktar tayini, reolojik, mekanik özellikler ve yayılabilirlik bakımından karakterize edilmiştir. Ardından formülasyonlar in vitro salım, ex vivo biyoadezyon, permeasyon, penetrasyon ve stabilite bakımından test edilmiştir. In vitro biyolojik aktiviteleri hücre kültürü testleriyle incelenmiştir. Sonuçları takiben in vivo çalışmalar gerçekleştirilerek hem yara alanının analizi hem de histolojik incelemelerle yara iyileştirme aktivitesi değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, filmlerin istenen karakteristik özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur. In situ jel formülasyonlarıysa jelleşme sıcaklığı bakımından uygun olacak şekilde formüle edilmiştir. Her iki formülasyon için gerçekleştirilen in vitro biyolojik aktivite testleri sonucunda, en düşük sitotoksisiteye sahip ve anti-inflamatuvar ile analjezik aktivite açısından indometazin ve Nω-nitro-L-arginin metil ester hidroklorür ile eşdeğer etkiler sağlayan formülasyonlar ideal olarak seçilmiştir. Bu formülasyonların hayvan deneylerinde; kontrol, piyasa preparatı ve boş formülasyon gruplarıyla karşılaştırıldığında yara alanındaki belirgin azalmalar ve histolojik bulgularla desteklenen etkili bir iyileşme sağladığı kanıtlanmıştır. Sonuç: Çalışmalarımız sonucunda gallik asit yüklü formülasyonların yara iyileşmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu formülasyonların sağladığı etkililik ve avantajların yara tedavisinde yeni bir dönemin başlangıcına öncülük edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Wound treatment is still known as a health problem seeking a solution today. Our study aims to develop and characterize topical formulations loaded with gallic acid, analyze their biological activities in vitro, and evaluate their effects on wound healing with in vivo animal experiments. Materials and Methods: In this study, gallic acid loaded films and in situ gels were developed for wound treatment. Films were prepared by solvent casting method and characterized in terms of weight, thickness, moisture uptake, moisture loss, swelling index, content quantification, and mechanical properties. In situ gels were prepared by cold method and characterized in terms of gelation temperature, clarity, gelation capacity, pH, content quantification, rheological and mechanical properties and spreadability. Then the formulations were tested in terms of in vitro release, ex vivo bioadhesion, permeation, penetration and stability. In vitro biological activities were examined with cell culture tests. Following the results, in vivo studies were performed and wound healing activity was evaluated with both wound area analysis and histological examinations. Results: The films were found to have the desired characteristics in the findings obtained. In situ gel formulations were formulated to be suitable in terms of gelation temperature. In vitro biological activity tests performed for both formulations showed that the formulations that showed the lowest cytotoxicity, and provided equivalent effects to indomethacin and Nω-nitro-L-arginine methyl ester hydrochloride in terms of anti-inflammatory and analgesic activity were ideally selected and through the reduced area and histologically proven to provide effective healing compared to control, market preparation and blank formulation groups in animal experiments. Conclusion: As a result of our studies, gallic acid loaded films and in situ gels have been shown to be effective in wound healing. It is thought that these formulations will open a new page for wound treatment thanks to their effectiveness and advantages.