Revocation of citizenship of dualcitizens as a counter-terrorismmeasure
Terörle Mücadele Önlemi Olarak Çifte Vatandaşların Vatandaşlığının Geri Alınması
  1. Tez No: 913597
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHIARA RAUCEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tilburg University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
“Vatandaşlık”terimi çok uzun bir geçmişe sahip değildir ve terimin ilk kullanımına 19. yüzyıla ait bazı belgelerde rastlanmaktadır. Ancak zaman içinde bu terimin uluslararası hukuktaki anlamı bazı değişikliklere uğramış ve terimin yorumlanmasında insan hakları hukuku da dikkate alınmaya başlanmıştır. Özellikle insan hakları hukukundaki gelişmelere paralel olarak, bir vatandaşlığa sahip olmak temel insan haklarından biri olarak kabul edilmeye başlanmış ve hatta bazı akademisyenler tarafından“haklara sahip olma hakkı”olarak tanımlanmıştır. Özellikle Batı dünyasında meydana gelen terör saldırılarından sonra ivme kazanan teröre karşı küresel savaşın bir sonucu olarak ve bazı Batılı devletlerin vatandaşlarının bu saldırılara karışması nedeniyle, bazı hükümetler bu kişilere karşı uygulanmak üzere ve başka saldırıları önlemek için tedbirler almaya başlamıştır. Bu bağlamda, sadece ABD, Fransa, Kanada, Avustralya gibi devletlerde değil, İngiltere ve Hollanda'da da terör eylemleri gerçekleştiren kişilerin batı vatandaşlıklarının iptal edilmesine yönelik bazı öneriler ortaya çıkmış ve birçok ülkede bu amaçla bazı düzenlemeler kabul edilmiştir.“Terörle Mücadele Önlemi Olarak Çifte Vatandaşların Vatandaşlığının Geri Alınması”başlıklı bu yüksek lisans tezinde öncelikle 'vatandaşlık' kavramının kökeni, mahiyeti ve günümüzdeki anlamı açıklanacaktır. Ardından, Birleşik Krallık ve Hollanda'da bazı durumlarda terör eylemlerine karışan kişilerin vatandaşlıklarının iptal edilmesini amaçlayan ilgili düzenlemeler ele alınacaktır. Bu bağlamda, söz konusu düzenlemeler uluslararası insan hakları hukuku kapsamında değerlendirilecek ve değerlendirme özellikle vatansız bırakma yasağı, ayrımcılık yasağı ve adil yargılanma hakkı açısından yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The term“nationality”does not have a very long history and first usage of the term can be found in some 19th-century documents. However, throughout the time, the meaning of this term in international law underwent some changes and human rights law started to be taken into consideration in the interpretation of the term. Especially, parallel to the developments in human rights law, having a nationality started to be accepted as one of the fundamental human rights and even it was described by some scholars as“right to have rights”. As a result of the global war on terror which especially gained momentum after terrorist attacks in the Western world and because some Western states' citizens involved in these attacks, some governments started to take measures to apply to these individuals and prevent further attacks on them. In that regard, not only in states like the USA, France, Canada, Australia, but also in the UK and the Netherlands some proposals to revoke western citizenships of the individuals who committed terrorist acts have emerged and some regulations have been adopted for that purpose in many countries. In this master's thesis titled as“Revocation of Citizenship of Dual-Citizens as a Counter-Terrorism Measure”, firstly, origins of the term“nationality”, its nature and its meaning today will be explained. Then, relevant regulations in the UK and the Netherlands which aim at, in some circumstances, revocation of citizenships of persons who involved in terrorist actions will be elaborated. In that sense, these regulations will be assessed under international human rights law and the assessment will be particularly in terms of the prohibition on rendering someone stateless, prohibition of discrimination and the right to a fair trial.