Gastrointestinal sistem malignitesi nedeniyle ameliyat edilmiş hastalarda preoperatif radyolojik görüntülemelerin ve endoskopik incelemelerin tanısal değerlendirmedeki yeri
- Tez No: 91369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Onkoloji, Gastroenterology, General Surgery, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
41 ÖZET Günümüzde büyük morbidite ve mortaliteye sahip gastrointestinal sistem malignitelerinin tedavi ve prognozunu belirlemede preoperatif olarak doğru bir evreleme hiç kuşkusuz çok önemli bir rol oynamaktadır. Bizim de bu çahşmamızdaki amacımız hastanemizin kuruluş aşamasında gastrointestinal sistem malignitesi nedeniyle ameliyat edilmiş hastalarımızın retrospektif olarak preoperatif tam yöntemlerinin (transabdominal ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans, endolüminal ultrasonografi, intraoperatif ultrasonografi) değerlerini ortaya koymaktı. Preoperatif evrelemede kullanılan yöntemlerin sonuçlan (spesifisite, sensitivite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranları) literatür bilgileri ışığında 45 kadın, 47 erkek olmak üzere toplam 92 hastada değerlendirildi Gastrik malignitelerde özofagus-mide-duodenum grafisi ve endoskopinin tanısal değerinin önemi ortaya konulurken, BT ve US ile evrelemede T ve M açısından literatürle uyumlu, N açısından düşük bulundu. Kolorektal malignitelerde de çift kontrast kolon grafisi ve rektosigmoidoskopinin tanısal önemi gözlenmiştir. BT sonuçlarımız literatürle uyumlu iken, US sonuçlarımızda da N düşük bulunurken M saptanması BT'ye göre daha üstün saptanmıştır. Hepatopankreatikobiliyer maligniteli hastalarımızın sayısı az olduğu için daha geniş bir vaka serisinin sonuçlarım değerlendirmek doğru olacaktır. Sonuç olarak preoperatif tetkik yöntemlerinin; kullanılan aletlerin kalitesi, kullanan kişilerin tecrübesi ve çalışma protokolleriyle en iyi standartlarda kullanılmasıyla preoperatif evrelemedeki önemi bir kez daha ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Currently, gastrointestinal tract malignancies have become important cause of morbidity and mortality. Preoperatif precise staging of these malignancies do have very important role to determine treatment protocols and prognosis. Effective preoperative staging of these malignancies could be achived by using such procedures like trans abdominal US,CT,MRI, endoluminal US,intraoperative US. In these study, we aimed to evaluate preoperative effectivness of diagnostic procedures by retrospective study of our operated patients with gastrointestinal malignancy. The results of the tools used in preoperative staging ( specivicty, sensitivicity, pozitive predictive value, negative predictive value) were evaluated with the guidance of literature knowledge in 45 female,47 male,total 92 patients. Esophagus-stomach-duodenum x-ray graphies and endoscopy were found to be valuable diagnostic tools in gastric malignancies. The results of staging with CT and usg were found to be in accordance with literature knowledge in T and M but not in N. We also observed, the importance of double contrast colon graphy and rectosigmoidoscopy as diagnostic tools in colorectal malignancies. The results of CT scans were found to be in accordance with literature where as US evaluation yielded low N detection and high M detection in comparison to CT. The number of our patients with hepatopancreaticobiliary malignancy were less so that, it is recommended to evaluate the results of wide series of hepatopancreaticobiliary malignancy patients. As a result, the importance of these procedures with the quality of the machines,the exprience of machine operator and the optimum good protocols in usage of these machines were all unleashed(disclosed).