Cyber threats as the key challenge for cyber diplomacy: Theoretical and practical implications
Siber diplomasinin temel sorunu olarak siber tehditler: Teorik ve pratik yönler
  1. Tez No: 913721
  2. Yazar: MERT ÖBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONSTANTİN ARSENİEVİCH PANTSEREV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Saint-Petersburg State University (Sankt-Peterburgskij Gosudarstvennyj Universitet)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, siber güvenlik yaklaşımlarının iki uluslararası aktör, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği, tarafından nasıl tasarlandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Aktörler arasında diğer alanlardaki iş birliği nedeniyle, Türkiye'nin siber çabalarının Avrupa sistemine entegrasyonunun ve iki aktör arasında siber tehditlere karşı geliştirilmiş iş birliğinin mümkünatı savunulmaktadır. Aktörlerin yaklaşımları birbirinden farklı olsa da, her ikisi de ikinci ve üçüncü bölümlerde konu edilen belirli kuruluşlar ve düzenlemeler yardımıyla siber uzayı düzenlemeye çalışmaktadırlar ve bu nedenle mevcut sistemler ilişki kurma çabalarını kolaylaştırabilir. Karşılaştırmalı analiz, Türk ve AB yaklaşımlarının benzerliklerini ve farklılıklarını göstermektedir. Bu analizden yola çıkan yazar, siber güvenlik politikalarının aktörlerin dış politikalarıyla ilişkili olduğuna ve tıpkı uluslararası ilişkilerin diğer alanlarında olduğu gibi bu alanda da iş birliğinin mümkün olduğuna karar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at revealing how cybersecurity approaches are designed by two international actors: The Republic of Türkiye and the European Union. The author argues that because of the existing cooperation between the actors in other fields, integration of Türkiye's cyber efforts into the European system and enhanced cooperation against cyberthreats between the two actors are possible. Even though the approaches of the actors are distinct from each other, both of them try to regulate cyberspace with the help of certain organizations and regulations which are covered in the second and third parts and therefore the existing systems can ease the relation-building efforts. The comparative analysis shows the similarities and differences of Turkish and the EU approaches. From this analysis, the author decided that the cybersecurity policies are correlating with the foreign policy of the actors and cooperation between them is possible just like in the other fields of international relations.