Kurum içi girişimciliğin firma performansı ilişkisinde girişimci takım davranışı ve dönüşümsel liderliğin ara değişken etkisi
The mediating effect of entrepreneurial team behavior and transformational leadership in the relationship between corporate entrepreneurship and firm performance
  1. Tez No: 913722
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve girişimci takım davranışı ile dönüştürücü liderliğin aracılık rollerine odaklanmaktadır. Tanımlayıcı bir tasarım kullanılarak nicel bir çalışma geliştirilmiştir. Veriler, Türkiye'deki organize bir sanayi bölgesinde çalışan 400 beyaz yakalı çalışanlardan toplanmıştır. Hipotezler, regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Analizler SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kurumsal girişimcilik, firma performansı, girişimci takım davranışı ve dönüştürücü liderlik arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bulgular, girişimci takım davranışı ve dönüştürücü liderlik tarafından aracılık edilen kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kurumsal girişimciliğin firma performansını nasıl etkilediğine dair mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Girişimci takım davranışı ve dönüştürücü liderliğin aracılık rollerini incelemek, organizasyonel başarının ardındaki faktörleri anlamaya yönelik incelikli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between corporate entrepreneurship and firm performance, focusing on the mediating roles of entrepreneurial team behavior and transformational leadership. A quantitative study was developed using a descriptive design. Data were collected from 400 white-collar employees working in companies within an organized industrial zone in Turkey. The hypotheses were tested using regression analysis. The analyses were conducted by using SPSS. The research explores the relationships between corporate entrepreneurship, firm performance, entrepreneurial team behavior, and transformational leadership. Findings indicate significant relationships between corporate entrepreneurship and firm performance, mediated by entrepreneurial team behavior and transformational leadership. This study contributes to the existing literature by providing insights into how corporate entrepreneurship influences firm performance. Examining the mediating roles of entrepreneurial team behavior and transformational leadership offers a nuanced understanding of the factors driving organizational success.