Abdullah Koç'un şairliği, yazarlığı ve müzeciliği
Abdullah Koç's poetry, writing and museology
  1. Tez No: 913757
  2. Yazar: NİGAR KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 586
Özet
1931 yılında Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesi Uzunlu kasabasında doğan, yöresinde hem şair hem belediye başkanı kimliğiyle tanınan Abdullah Koç bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Tezde, Abdullah Koç'un şiirleri, yöresinin somut kültür unsurlarını sergilemek için kurduğu müzeler ve somut olmayan unsurlarını içeren kitabı incelenmiştir. Bu doğrultuda; 1993 yılında kasabasında belediye başkanı iken açık ve kapalı alanlarda kurmuş olduğu iki folklor müzesi, 1996 yılında yayımlanan Sev ki Sevilesin şiir kitabı, günümüzde yayıma hazırlanmış fakat henüz yayımlanmamış Bağ Bozumu şiir kitabı ve Dünden Bugüne Yaşadıklarımız isimli kültür içerikli kitabı kapsamında değerlendirme yapılmıştır. Amaç, Abdullah Koç'un kültürel çalışmalarının kayıt altına almak ve tanıtmaktır. Giriş, sonuç ve dört ana bölümden oluşan çalışmada sırasıyla Abdullah Koç'un hayatı, müzeciliği, yazarlığı ve şairliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdullah Koç, who was born in Uzunlu town of Boğazlıyan district of Yozgat in 1931 and is known as both a poet and a mayor in his region, is the subject of this study. In the thesis, Abdullah Koç's poems, the museums he established to exhibit the tangible cultural elements of his region, and his book containing intangible elements were examined. In this direction; An evaluation was made within the scope of the two folklore museums he established in open and closed areas when he was the mayor of his town in 1993, his poetry book Sev ki Sevilesin published in 1996, his poetry book Bağ Bozumu, which was prepared for publication but not yet published, and his cultural content book titled Dünden Bugüne Yaşadıklarımız. The aim is to record and promote Abdullah Koç's cultural works. In the study, which consists of an introduction, a conclusion and four main sections, Abdullah Koç's life, museology, writing and poetry are discussed respectively.