DPÜ arı merasındaki kovan hava akışının had analizi ile incelenmesi ve Apis mellifera L.'den elde edilen melittinin bazı mikroorganizmalardaki etkisinin araştırılması
Investigation of the hive air flow in dpü bee pasture by CFD analysis and investigation of the effect of melittin obtained from Apis mellifera L. on some microorganisms
- Tez No: 913921
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında DPÜ arı sahası oluşturulmuş, Langstroth tipi boş kovanın akış akımları Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ile simüle edilmiş, buradaki bal arılarının (Apis mellifera L.) bakımı ve sürekliliği sağlanmıştır. Ayrıca kovan hava bileşeni GC-MS ile analiz edilmiştir. Ardından, varroa zararlısı ile mücadele için pudra şekeri yöntemi ve hazırlanan remediler uygulanmış ve karşılaştırılmıştır. Arılar Mentha piperita ile hazırlanan remedi tedavisine cevap vermiş ve varroa ile mücadeleyi kazanmışlardır. Öte yandan pudra şekeri yöntemi ile arılar hijyenik davranış kazanamamışlardır. Remedi ile tedavi edilen arılardan toplanan arı zehri HPLC kullanılarak saflaştırılmış, LC-MS ile kütle spektroskopisi yapılmıştır. Çalışmanın devamında arı zehrinden saflaştırılan melittinin, kovandan toplanan propolisin ve ek olarak ampisilinin altı farklı mikroorganizma üzerindeki etkisi ve üç farklı metot karşılaştırılmıştır. Bu yöntemler kuyucuk, damlatma ve disk difüzyonu yöntemleridir. Bu tezde çalışılan arı ürünü; antimikrobiyal ajanlar, antiviral ilaçlar ve immün sistem modülatörleri gibi tedavilerin mikrobiyal enfeksiyonların kontrol altına alınmasında etkili olabileceğine inanılan melittindir. Sonuçlar göstermiştir ki melittin, uygulanan üç metot içerisinde en çok damlatma yönteminde etkilidir. Disk difüzyonunda etkili değildir. Kuyucuk metodu ile zonlar oluşsa da değerler hem CSLI (CSLI, 2023) hem de EUCAST (EUCAST, 2023) standardizasyonu için bakterilerin dirençli olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan ampisilin için zon oluşumu yalnızca E. coli (zon çapı:14 mm) ve S. aureus (zon çapı:30 mm) için gerçekleşmiştir. Bu sonuçlara göre E. coli'nin ampisiline direnme sınırında olduğunu ve S. aureus'un da ampisiline duyarlı olduğu söylenebilir. Ancak bu deneylerin de artırılması önerimizdir. Bununla birlikte propolis çalışmalarına da devam edilmelidir. Çünkü özellikle P. aeruginosa ve S. aureus mikroorganizmaları için duyarlı (S) sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan deneylerdeki en yüksek zon çapı P. aeruginosa için 30 mm ve S. aureus için 19 mm değerlerinde elde edilmiştir. Bu tez, özellikle melittinin enfeksiyon tedavisinde kullanımının potansiyelini araştırmak ve antimikrobiyal ajan olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek amacıyla yapılan bir çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır. Literatürdeki veriler, melittinin antimikrobiyal etkilerinin olduğunu ve potansiyel bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır ve melittinin toksisitesi göz önünde bulundurularak dozaj ve uygulama yöntemleri dikkatlice ayarlanmalıdır. Bu çalışma, yeni bir tedavi seçeneği için değerli bir başlangıç olabilir ve melittinin antimikrobiyal etkilerini daha iyi anlamak için gelecekteki araştırmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a DPU bee area was created, the flow currents of the Langstroth type empty hive were simulated with Computational Fluid Dynamics (CFD), and the care and continuity of the honeybees (Apis mellifera L.) there were ensured. Additionally, the hive air component was analyzed by GC-MS. Secondly, the powdered sugar method and the prepared remedies were applied and compared to combat the varroa pest. The bees responded to the remedy treatment prepared with Mentha piperita and won the fight against varroa. On the other hand, bees could not acquire hygienic behavior with the powdered sugar method. Bee venom collected from bees treated with the remedy was purified using HPLC and LC-MS was performed for mass spectral evaluation. In the continuation of the study, the effects of melittin, purified from bee venom, propolis, collected from the hive, and, additionally, ampicillin on six different microorganisms were compared and three different methods were also compared. These methods are called well, dripping and disc diffusion. The bee product handled in this thesis was melittin and it is effective in the treatments of antimicrobial agents, antiviral drugs, and immune system modulators and believed to be effective in controlling microbial infections. The results showed that melittin was most effective in the drip method among the three applied methods. It is not effective in disc diffusion. Although zones are formed with the well method, the values show that the bacteria are resistant to both CSLI (CSLI, 2023) and EUCAST (EUCAST, 2023) standardization. On the other hand, zone formation for ampicillin occurred only for E. coli (zone diameter: 14 mm) and S. aureus (zone diameter: 30 mm). According to these results, we can comment that E. coli is at the limit of resistance to ampicillin and S. aureus is sensitive to ampicillin. However, we recommend to increase these experiments in the future. Moreover, propolis studies should be continued. Because sensitive (S) results were obtained especially for P. aeruginosa and S. aureus species. The highest zone diameters was obtained at 30 mm for P. aeruginosa and 19 mm for S. aureus in the studies. This thesis presents the results of a study conducted specifically to investigate the potential of using melittin in the treatment of infection and to evaluate its usability as an antimicrobial agent. Data in the literature show that melittin has antimicrobial effects and can be considered as a potential treatment option. However, further clinical studies are needed and dosage and administration accomodations should be carefully adjusted considering the toxicity of melittin. This study may be a valuable beginning for a new treatment option and may shed light on future research to better understand the antimicrobial effects of melittin.