Eğitim kurumlarında teknoloji yönetimi temasıyla hazırlanmış olan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Analysis of postgraduate theses on technology management in educational institutions
  1. Tez No: 914019
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 2013-2023 yılları arasında tamamlanmış, eğitim yönetiminde teknoloji yönetimi konulu lisansüstü tezleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç ile Türkiye'de 2013-2023 yılları arasındaki 11 yıllık bir süreçte eğitim kurumlarında teknoloji yönetimi konusuyla hazırlanmış lisansüstü tez çalışmalarının türlerine, yayınlanma yıllarına, çalışma konularına, tez çalışmalarının hazırlandığı üniversitelerin türlerine, tez çalışmalarında kullanılan araştırma yöntemlerine, araştırma modellerine, tez çalışmalarında kullanılan veri toplama araçlarına, tez çalışmalarında veri analizi için kullanılan tekniklere, çalışmalarında kullanılan örneklem türüne ve başvurulan örneklem yöntemlerine göre dağılımları ve eğilimleri araştırılmıştır. Yöntem olarak betimsel ve içerik analizi yaklaşımıyla nitel bir araştırma modeli kullanılan araştırmada toplam 364 tez analiz edilmiş ve akademik seviye (yüksek lisans ve doktora), tamamlanma yılı ve tematik odağa göre kategorize edilmiştir. Araştırma sonucunda, 2013-2023 yılları arasında hazırlanan teknoloji yönetimi konusunda daha çok yüksek lisans tezlerinin yapıldığı, 2013 yılından itibaren her yıl eğitim kurumlarında teknoloji yönetimi alanında lisansüstü tezin hazırlandığı, ancak en fazla sayıda lisansüstü tezin 2023 yılında hazırlandığı, en fazla çalışılan konuların ders süreçlerinde teknoloji kullanımının incelendiği çalışmalar olduğu, tezlerin daha çok devlet üniversitelerinde gerçekleştirildiği, tezlerde nicel araştırma yöntemlerinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, nitel ve karma yöntem yaklaşımlarının da önemli ölçüde temsil edildiği, tezlerde çoğunlukla tarama modelinin kullanıldığı, tezlerde veri toplama aracı olarak en çok ölçeklerin tercih edildiği, verilerin analizinde en çok betimsel istatistik tekniklerinin kullanıldığı, tezlerde en çok öğretmenlerden veri toplandığı, en çok tercih edilen örnekleme yönteminin kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been designed with the purpose of examining post-graduate theses carried out between 2013 and 2023 in the field of technology management in educational administration. In accordance with this purpose, the distribution and tendencies of the theses in the field of technology management and prepared throughout the 11 years' period between 2013 and 2023 have been analysed in terms of their types, publishing years, study subjects, types of universities, research methods, research models, data collecting tools, data analysis techniques, types of samples, and sampling methods. Adopting descriptive and content analysis methods, this qualitative study has examined 364 theses which then have been classified with respect to their academic level (master's theses and dissertations), completion year, and thematic focus. It has been concluded at the end of the study that master's theses outnumber dissertations in the specified period; postgraduate theses in the field of technology management have been carried out in an education institution each year since 2013; the most postgraduate theses have been prepared in 2023; the most studied subject has been technology use within classes; state universities surpass private ones in the total number of studies; although the most commonly used methods are quantitative methods, qualitative and mixed methods have been significantly presented in terms of usage; scanning has become the mostly preferred method while scales have presented themselves as the mostly used data collecting tool; descriptive analysis has been the popular data analysis tool while teachers predominantly are the main resource of the study data, and the convenience sampling method has outnumbered any of other methods as the primary method of sampling.