Histerektomi ameliyatı sonrası kadın ve eşlerine uygulanan eğitimin etkinliği
The Efficiency of education applied to the patients and their husbands after the hysterectomu operation
  1. Tez No: 91402
  2. Yazar: ÖZLEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
II ÖZET HİSTEREKTOMİ AMELİYATI SONRASI KADIN VE EŞLERİNE UYGULANAN EĞİTİMİN ETKİNLİĞİ Bu çalışma, histerektomi ameliyatı yapılmış kadın ve eşinin histerektomi ameliyatı, nedenleri ve sonuçlan hakkında tam ve detaylı bilgi sahibi olmaları, cinsel yaşamlarında meydana gelecek değişiklikleri ve çözüm yollarını bilmeleri ve geleceğe yönelik endişe ve anksiyetelerinin azaltılması amacıyla uygulanan eğitimin etkinliğini saptamak ve bu eğitim programının hemşirelere rehber olmasını sağlamak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Bu çalışma Alman Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 evli çifte uygulanmıştır. Veriler Ameliyat sonrası 1. ve 3. günde deney ve kontrol grubundaki tüm hasta ve eşlerine, olguların özelliklerini ve histerektomi ameliyatıyla ilgili bilgi düzeylerini ölçmeyi amaçlayan bir anket formu ve durumluluk-süreklilik anksiyete ölçeği doldurularak elde edilmiştir. Sadece deney grubundaki hasta ve eşlerine 20 dakikalık bir eğitim programı uygulanmıştır. Elde edilen veriler ; Chi- square (X2 testi), Varyans analizi, t-testi ve Mann - Whitney U ve Wilcoxon ronk sum W testi ve cronbach alpha iç tutarlılık testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlarımızda deney grubuna uygulanan eğitimin kadın ve eşin bilgi düzeylerini önemli oranda değiştirdiği saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki hasta ve eşlerin bilgi ve anksiyete düzeyleri arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY THE EFFICIENCY OF EDUCATION APPLIED TO THE PATIENTS AND THEIR HUSBANDS AFTER THE HYSTERECTOMY OPERATION. This study, the patients and their husbands can be informed about the reasons and the results of this hysterectomy operation; also they can be informed about the probable changes in their sexual life and solutions are given for these changes. Together with these, the study can lesson their anxiety about the future. Another importants aim of this study is to be a guide for the nurses. 30 concecutive hysterectomized women and controls were included in this study at German Hospital, Istanbul. The datas were evaluated on the first and third days after operation. All of the women and their husbands full filled inguiry forms about the knowledge levels of their diagnosis and on hysterectomy processure and full filled state trait anxiety inventory. Only the study group and their husband had the education program for 20 minutes. Statistical analyses were carried out with Chi square (X2 test), analyses of variant, T - test, monn - whitney U, wilcoxon-ronk sum- w test, cronbach alpha test. As we find out from the results; the education applied to the experimental group has significantly changed the anxiety and the knowledge level of the patient and their husband. As we compare the anxiety and the knowledge levels of the experimental and tha control groups we can see a clear difference which is statisticly positive on the side of the experimental group.