Akıllı sözleşmelerin kurulmasının hukuki analizi
The legal analysis of establishing smart contracts
- Tez No: 914222
- Danışmanlar: DR. MÜKERREM ONUR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamın amacı, akıllı sözleşmelerin Türk hukuku ve Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde kurulmasının incelenmesidir. Nick Szabo tarafından ortaya çıkarılan akıllı sözleşmeler, blokzincir üzerinde kurulmaktadırlar. Geleneksel sözleşmelere nazaran blokzincir ağının sağladığı imkanları kullanabilen akıllı sözleşmeler, sözleşmeden doğan borçların ifasını teminat altına almakta, borçların ifasını kendiliğinden gerçekleştirmekte ve güvenilir üçüncü taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Blokzincir ağı gibi merkeziyetsiz ve iç-dış müdahalelere kapalı olan bu veritabanları üzerinde kişiler irade beyanında bulunmakta ve blokzincir ağı üzerinde iradeler uyuşmaktadır. Çalışma kapsamında, Türk Borçlar Kanunun sözleşmelerin kurulmasını inceleyen hükümleri incelenmiş, Türk Borçlar Hukuku Genel Hükümler kaynaklarından yararlanılarak sözleşmenin kurulması için gereken hususlar çerçevesinde bir şablon hazırlanmış ve Türk doktriniyle birlikte yabancı doktrinde yer alan akıllı sözleşmelerle ilgili kaynaklarla pekiştirilerek, Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde akıllı sözleşmelerin kurulmasında irade beyanları, iradelerin uyuşması, bağlanma iradesinin varlığı, şekil şartına bağlı sözleşmelerin akıllı sözleşmeler vasıtasıyla kurulması ve genel işlem koşullarının akıllı sözleşmelerde yer alması konuları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the establishment of smart contracts within the framework of Turkish law and the Turkish Code of Obligations. Smart contracts, introduced by Nick Szabo, are constructed on blockchain networks. Unlike traditional contracts, smart contracts utilize the capabilities provided by blockchain networks, ensuring the performance of obligations arising from contracts, executing obligations automatically, and eliminating the need for trusted third parties. Individuals make declarations of intent on databases like blockchain networks, which are decentralized and resistant to internal and external interventions, and their intentions are aligned within these networks. Within the scope of the study, the provisions of the Turkish Code of Obligations regarding the establishment of contracts were analyzed, and a template was prepared based on the requirements for establishing contracts, utilizing sources from the Turkish Law of Obligations General Provisions academic sources and reinforced with smart contract-related sources from both Turkish and foreign doctrines. Topics covered include declarations of intent in the establishment of smart contracts within the framework of the Turkish Code of Obligations, alignment of intentions, existence of binding intent, establishment of contracts subject to form requirements via smart contracts, and inclusion of general transaction conditions in smart contracts.