2015/2436/AB sayılı Avrupa Birliği marka direktifi ışığındaTürk hukukunda markanın idari iptali ve iptal halleri
Administrative cancellation and grounds for cancellation in Turkish law in light of European Union trademark directive 2015/2436/EU
- Tez No: 914378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Türk hukukuna göre kural olarak tescil ile birlikte kazanılan marka hakkı, birtakım durumlarda kaybedilebilmektedir. Marka hakkının kaybı hallerinden biri de markanın iptal edilmesidir. Markanın iptal edilmesi neticesinde marka hakkının kaybı için, kanun içerisindeki birtakım şartların gerçekleşmesi yanında iptal şartlarının gerçekleştiği iddiasıyla markanın iptalinin talep edilmesi gerekmektedir. Markanın iptali, önceleri yargı kanalıyla gerçekleştirilen bir süreç olmasına karşın, nispeten kısa bir zaman önce, bu sürecin idarî bir prosedürle gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya konulmuş ve ülkemizde de 10 Ocak 2024 tarihinden itibaren markanın iptaline yönelik taleplerin idarî prosedür ekseninde değerlendirilmesine başlanmıştır. Markanın iptali uygulamasının ülkemizde yeni bir sürece kavuşması dolayısıyla, markanın iptaline yol açan hallerin ve idarî iptal prosedürünün nasıl işlediğinin incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
According to Turkish law, the trademark rights acquired through registration can, under certain circumstances, be lost. One of the grounds for the loss of trademark rights is the cancellation of the trademark. For the loss of trademark rights due to cancellation, it is necessary for certain conditions stipulated in the law to be fulfilled, alongside a request for cancellation based on the fulfillment of the cancellation conditions. Initially, trademark cancellation was conducted through judicial means; however, it has recently been established that this process must now be carried out through an administrative procedure. As of January 10, 2024, requests for the cancellation of trademarks in our country will begin to be evaluated within the framework of this administrative procedure. Given that the trademark cancellation practice is entering a new phase in our country, it is essential to examine the circumstances that lead to trademark cancellation and the workings of the administrative cancellation procedure.