Hasta kabulü standartlarının geliştirilmesi
Development of standarts for patient admission
- Tez No: 91438
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, hasta kabul standartları geliştirme çalışmalarının hastaların aldığı hasta kabul hizmet kalitesi/niteliğine ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerini belirlemek amacı ile, (ön test - son test ayrı örnek grup model I i), yarı deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma, Haziran 1997 ile Temmuz 1999 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Taksim Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Örnekleme, standart geliştirme öncesi /mevcut durumda kabulü yapılan 30 hasta kontrol grubu (ön test), standart geliştirme çalışmaları sonrasında kabulü yapılan 30 hasta deney grubu (son test) olmak üzere toplam 60 hasta alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından“Hasta Kabul Sürecini İzleme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Hemşirelik personelinin geliştirilmesi amacıyla mevcut durumun saptanmasını takiben hizmet-içi eğitim programı kapsamında“Hasta Kabulü”eğitimi yapılmış ve“Hasta Kabul Standartlarf ve ”Hasta Kabul Politika-Prosedür“ü geliştirilmiş, onaylanmış ve duyurulmuştur. ”Hemşirelik Anamnez Formu“, ”Hasta Kabul Formu“ adı altında yeniden düzenlenerek geliştirilmiş ve ayrıca ”Hasta Kabul Formunun Kullanılış Protokolü“ hazırlanmıştır. Veriler aynı yöntemin izlendiği iki aşamada toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde yüzdelik, x2, Fisher Exact, Mann- Whitney U, Student t, Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre ”standart geliştirme çalışmaları" sonrasında mevcut duruma göre hasta kabul hizmeti kalitesinin arttığı belirlenmiştir. Hasta memnuniyeti yönünden iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. 86
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Subject:“Development of Standards for Patient Admission”This half-experimental study was designed to evaluate the effects of developing of the standards for patient admission on the quality of service and patient satisfaction using a separate- sample pre- test- post test model. The study was performed between June 1997 and July 1999 in Taksim Hospital of Ministry of Health. Sampling included a total of 60 patients who admitted to hospital. Before development of standards for patient admission thirty patients were selected as the control group (pre-test) and after development of standards for patient admission thirty patients were selected as the study group (post-test). Data were obtained using“Patient Admission Process Monitoring Schedule”. In addition, in order to improve staff knowledge, they were educated program of patient admission and“Standards for Patient Admission”and“Policy and Procedure of Patient Admission”were prepared, were accepted and declareted. '“Nursing Data Form”was reorganized in the name of“Patient Admission Form”and in addition“Policy and Procedure of Record of Patient Admission Form”were prepared. Data were collected in same way and two stages. Data obtained were analysed on computer using Statistical Package for Social Sciences (SPSS). Percentage test, X" test, Fisher exact test, Mann-Whitney U test and Student t, Spearman corelation test were used for statistical analyses. Compared to the control group, health service quality was improved in the study group. In terms of patient satisfaction no significant difference was found between the two groups. '^m^0 İ0^