Deneysel fokal serebral iskemide, iskemi öncesi verilen hiperbarik oksijen ve iskemi sonrası verilen amioguanidin'in etkinliğinin incelenmesi
The effect of preischemie hyperbaric oxygen or postichemic aminoguanidine on brain infarct volume in experimental focal cerebral ischemia
  1. Tez No: 91439
  2. Yazar: FERHAN HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, depresyon tanısı konulan hastalarda serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemi araşünldı.Bu amaçla Vakıf Gureba Hastanesi Psikiyatri kliniğinde yatmakta olan 122 hasta çalışmaya alındı.Depresyon tanısı DSM-TV kriterlerine göre kondu. Alman kan örneklerinde serbest radikaler için serum MD A düzeyleri depresif hastalarda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Diğer yandan antioksidan sistem göstergesi olarak kabul edilen hemoglobin GSH düzeyleri de depresif hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak, serbest radikallerin hücresel düzeyde nöronların yapı ve fonksiyonunu bozmak suretiyle depresyon oluşumuna neden olabileceği kanısına varıldı. i
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY In this study, free radicals and antioksidant defence system were investigated in 122 patients with depression who were hospitalized at Vakıf Gureba Hospital. Depression diagnosis was made according to DSM IV criteria. Serum MDA levels, which is a marker of free radical damage, were significantly higher than healthy control group. The other hand, Glutathione, which is a antioksidant, is decreased significantly compared with control group. As a result, we have suggested that free radicals might be result in depression by effecting neuron structure and function at cell level. i