Microwave method for electromagnetic property extraction of bianisotropic metamaterials by using an artificial neural network
Yapay sinir ağı kullanarak bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin çıkarılması için mikrodalga yöntemi
- Tez No: 914400
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Malzeme karakterizasyonu, araştırma alanının önemli bir konusudur, çünkü elektromanyetik alanın birçok heyecan verici ve çeşitli uygulaması, malzemelerin elektromanyetik özelliklerinin tam olarak bilinmesini gerektirir. Bu özelliklerin doğru bilgisini elde etmek için birçok mikrodalga yöntemi vardır. Bu çalışmalar arasında, Yapay Sinir Ağına (YSA) dayalı yöntemler, bazı bastırılamaz ölçüm gürültüsü mevcut olduğunda veya Fabry-Perot frekansları gibi bazı kritik frekanslarda ölçüm doğrulukları düştüğünde malzemenin doğru elektromanyetik özelliklerini belirleme yeteneklerinden dolayı önemli bir rol oynamaktadır. YSA tabanlı mikrodalga malzemeler, dielektrik veya manyetik malzemeler veya manyetodiyelektrik malzemeler gibi klasik malzemelerin doğru elektromanyetik özelliklerinin çıkarılmasında büyük potansiyel göstermiştir. YSA tabanlı mikrodalga yöntemlerinin henüz bianizotropik malzemeler için uygulanmadığı görülmektedir. Bu tezde, bianizotropik malzemelerin doğru elektromanyetik özelliklerini çıkarmak için YSA tabanlı bir mikrodalga yöntemi uygulayacağız.
Özet (Çeviri)
Materials characterization is an important subject of research field, because many exciting and various applications of electromagnetic field require exact knowledge of electromagnetic properties of materials. There are many microwave methods to obtain accurate knowledge of these properties. Among these studies, methods based on Artificial Neural Network (ANN) plays an important role due to their ability to determine accurate electromagnetic properties of material when some insuppressible measurement noise is present or when measurement accuracies decrease at some critical frequencies such as Fabry-Perot frequencies. ANN-based microwave materials have shown great potential in extracting accurate electromagnetic properties of classical materials such as dielectric or magnetic materials or magnetodielectric materials. It is observed that ANN-based microwave methods have not yet been applied for bianisotropic materials. In this thesis, we will apply a ANN-based microwave method to extract accurate electromagnetic properties of bianisotropic materials.