Hellenistik dönem Pergamon- Bithynia ilişkilerinde Roma'nın rolü
The Role of Rome in the relationship between Pergamon and Bithynia in Hellenistic period
- Tez No: 914402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL DOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hellenistik dönem, Büyük İskender'in Asya coğrafyasının büyük bir bölümünü fethetmesiyle başlar, Diadokhlar dönemi ile devam eder ve MÖ 30 yılında Mısır'daki Ptolemaios monarşisinin yıkılmasıyla sona erer. Pergamon ve Bithynia krallıkları da Anadolu'nun batısında bu dönemde ortaya çıkmıştır. Roma'nın bölgedeki politikaları bu iki krallığı doğrudan etkilemiştir. Pergamon, Attalos Hanedanlığı tarafından yönetilmiş ve Roma ile uzun süre iyi ilişkiler kurmayı başarmıştır. Aynı durumu Bithynia için söylemek pek mümkün değildir. Bithynia Krallığı, Roma'nın büyük düşmanı Hannibal Barca'yı ülkesinde himaye ettiği için Roma ile Pergamon Krallığı'nın kurduğu müttefiklik ilişkisini uzun süre kurmayı başaramamıştır. Ancak Roma, bölgedeki güç dengesini kendi lehine çevirmek amacıyla bu iki krallığın rekabetini kullanmıştır. Pergamon Krallığı'na verdiği desteği daha sonra Bithynia Krallığı'na da sağlamış, böylece Pergamon ve Bithynia taraflarının birbirinin gücünü zayıflatmasını sağlayarak bölgedeki son sözü söyleyen devlet konumuna yükselmiştir. Pergamon ve Bithynia Krallıkları Roma'nın dostu ve müttefiki durumundan, böl ve yönet politikasının uygulandığı iki krallığa dönüşmüştür. İlk olarak Pergamon Kralı vasiyet olarak topraklarını Roma'ya bırakırken ardından Bithynia Krallığı da aynı yöntemi benimseyerek Roma'nın Asia Eyaleti'nin bir parçası haline gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Hellenistic period began with Alexander the Great's conquest of a large part of Asia, continued with the era of the Diadochi, and ended in 30 BC with the fall of the Ptolemaic monarchy in Egypt. The kingdoms of Pergamon and Bithynia also emerged in western Anatolia during this period. Rome's policies in the region directly affected these two kingdoms. Pergamon, ruled by the Attalid Dynasty, managed to establish long-term good relations with Rome. The same cannot be said for Bithynia. The Kingdom of Bithynia, by hosting Rome's great enemy Hannibal Barca, failed to establish a lasting alliance with Rome and the Kingdom of Pergamon. However, Rome used the rivalry between these two kingdoms to tilt the balance of power in its favor. The support initially given to the Kingdom of Pergamon was later extended to the Kingdom of Bithynia, ensuring that Pergamon and Bithynia weakened each other's power, thus elevating Rome to the position of the ultimate arbiter in the region. Pergamon and Bithynia transformed from Rome's friends and allies into two kingdoms where the divide and rule policy was applied. First, the King of Pergamon bequeathed his lands to Rome, and later, the Kingdom of Bithynia adopted the same method, becoming part of Rome's province of Asia.