Transforming from intermittent water supply systems to continous systems by using optimisation and programmes such as epanet and ganetxl
Epanet ve ganetexl gibi optimizasyon ve programları kullanarak aralıklı su tedarik sistemlerinden sürekli sistemlere geçiş
  1. Tez No: 914431
  2. Yazar: ERDİ YAMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYEH FARMANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Su insanlık için her zaman önemli olmuştur ve gelecekte de önemini koruyacaktır. Bu nedenle, su temin sürecinin kaynaklardan elde edilmesinden, dağıtımına kadar, tüm aşamaları iyi anlaşılmalıdır. Bu çalışmada, su temini sistemlerinin depodan alınarak tüketiciye iletilen aşaması olan şebeke kısmı incelenecektir. İki tür su temini sistemi vardır: kesintili su temini sistemi ve sürekli su temini sistemi. İkisi de ele alınacak, kesinti durumlarının avantajları, dezavantajları, nedenleri ve sonuçları tartışılacaktır. Daha sonra, kesintili sistemlerin sürekli 24/7 sistemlere dönüşümü ele alınacaktır. Bu tür durumlar genellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır. Genel olarak kesintili su temini durumları sistemde yeterli su bulunmasına rağmen, yatırım için yeterli para olmaması nedeniyle ya da borulardaki kapasite yetersizliklerinden kaynaklanır. Bu durumu iyileştirmek ve büyük su sistemleri için optimal rehabilitasyon çözümünü bulmak için“Çok amaçlı optimizasyon”ve“Küme tabanlı teknikler”yöntemlerinin kullanılabileceği önerilmektedir. Bu araştırmanın vaka çalışması EXNET olacaktır. Sistemi simüle etmek için EPANET yazılımı kullanılacak, GANetXL programı ise sistemin optimizasyonu için kullanılacaktır ve sonuçlar sunulacaktır. Sonuç ve tartışma bölümünde iki senaryo sunulacaktır. İlk senaryo, sürekli sistem gereksinimlerini karşılamak için minimum maliyeti sağlayan senaryodur. İkinci senaryo ise“maksimum verimlilik”senaryosudur. Bu, gelişmekte olan ülkeler için optimal olabilecek 1 milyon pound yatırım yapılması durumunda elde edilebilir, çünkü yeterli miktarda yatırım yapacak paraları olmasa da bu ülkeler için optimal bir çözüm olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water has always been important for humanity and will its importance into the future. Therefore, all of the stages involved in its retrieval, purification, and distribution be understood well, from the sources from which it is gained, to how it is treated, to when it is finally used by consumers and then released into the environment. In this study, the water supply systems, which is the part of the process at which water is taken from the source and delivered to the consumer, will be examined. There are two types of water supply system: an intermittent water supply system and a continuous water supply system. Both will be considered, and the advantages and disadvantages, as well as the reasons for and the consequences of intermittency situations, will be discussed. Later, the conversion system from intermittent to 24/7 will be mentioned. Such situations are more common in developing countries. In general, there is sufficient water in the system, but there is not enough money for investment, so such situations arise due to the lack of capes in the pipes. It shall be suggested that, in order to ameliorate this situation and in order to discover the optimal rehabilitation solution for large water systems, the methodologies of“Multi-objective optimisation”and“Cluster-based technics”can be used. Exnet will be this research's case study. EPANET software will be utilised to simulate the system, whereas the GANetXL programme will be used to optimise the system. Their results shall then be presented. In the result and discussion chapter, two scenarios will be revealed. The first scenario is that of“minimum cost,”which provides the minimum pressure requirement for continuous systems. The second will be“maximum efficiency.”This can be achieved by investing 1 million pounds, considering that this would be optimal for developing countries, even though they do not have enough money to invest.